Amstel Gold Race

Brno udrželo osmou příčku, Ústí se radovalo až ve třetím prodloužení

V závěrečném kole základní části NBL zvítězilo Brno nad Hradcem Králové 89:77 a zajistilo si konečné osmé místo znamenající účast v nadstavbové skupině A1. Ústí nad Labem vyhrálo nad Děčínem 109:106 až po třetím prodloužení, Nymburk zůstal neporažen po triumfu nad USK Praha 97:59.

Brno šlo do posledního kola s tím, že pokud USK nezaskočí favorita, stačí mu výhra nad posledním týmem tabulky. Hradec Králové se nedal bez boje a na začátku druhé půle vedl o deset bodů. Domácí ale ještě do konce třetí čtvrtiny skóre otočili a v klidu uhájili potřebné vítězství. Davell Roby k tomu přispěl 24 body.

USK se překvapení nepovedlo. Pražané nezvládli s Nymburkem druhou čtvrtinu a v poločase prohrávali o 30 bodů. Mistrovský tým už pak šetřil opory na středeční závěrečný zápas v Lize mistrů. Reprezentant Jaromír Bohačík stihl za 19 minut nastřílet 20 bodů. USK bude v nadstavbové skupině A2 hrát s Kolínem, Ostravou a Hradcem Králové o dvě místa v předkole play-off.

Nymburk vyhrál i v posledním kole základní části NBL

"Samozřejmě jsme chtěli postoupit do A1, abychom hráli s těmi nejlepšími. Teď se musíme snažit udržet to deváté místo a zabojovat o play-off," řekl kapitán USK Michal Mareš.

Druhé místo v tabulce po základní části uhájily Svitavy, které zdolaly Olomoucko na jeho hřišti 81:65. Domácím nepomohlo ani 30 bodů Javonteho Douglase, který zařídil téměř polovinu bodů svého týmu. Jenže za Tury dal ještě o bod více Charles Aiken, který přidal i 14 doskoků.

"Svitavy hrají výborně celou sezonu a právem jsou v tabulce druhé. V útoku se nám je docela podařilo zastavit, což ovšem neplatilo pro Aikena, který naše pivoty vygumoval," ocenil soupeře kouč Olomoucka Predrag Benáček.

Třetí Děčín navíc prohrál dramatické derby s Ústím. Hosté v poslední minutě normální hrací doby dotáhli čtyřbodovou ztrátu a poslali zápas do prodloužení. Nakonec se muselo přidat celkem 15 minut, protože v prvním i druhém prodloužení Děčín dokázal vždy srovnat. Pak ale Devante Wallace zařídil Ústí pětibodové vedení, a to už domácí nedotáhli.

"Kdybych věděl, že se bude hrát na tři prodloužení, rozhodně bych rozložil minuty na více hráčů. V závěru už mi bylo kluků líto, protože bylo vidět, že je to na krev. Hráči tam dnes nechali všechno," řekl ústecký trenér Antonín Pištěcký. "Hrálo se celkem padesát pět minut, takže tam lze najít milion věcí, které se daly udělat jinak. Jedna střela, jedna obrana, jedno lepší rozhodnutí," dodal kouč Děčína Pavel Budínský.

Ladislav Pecka měl za Ústí 22 bodů a 12 doskoků, Pavel Houška přidal 22 bodů a devět doskoků. Za Děčín skórovalo sedm střelců dvouciferně. Oba celky se utkají ve středu znovu v prvním kole nadstavby.

Opava ve velkém stylu utnula šňůru čtyř porážek a 120 body se postarala o druhý nejlepší výkon týmu v sezoně. Jen Pardubice daly v listopadu ještě o osm bodů více. Reprezentační rozehrávač Jakub Šiřina se blýskl 37 body a v novém maximu sezony si vytvořil osobní rekord. Další rozehrávač Radovan Kouřil přidal 28 bodů a 10 doskoků. Za Ostravu dal Brandon Boggs 33 bodů.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 22. kolo:

Brno - Hradec Králové 89:77 (16:17, 32:42, 59:55)
Nejvíce bodů: Roby 24, Geiger 19, Keely 15 - Lošonský 19, Marquardt 18, Stamenkovič 17.

Olomoucko - Svitavy 65:81 (17:21, 34:44, 52:60)
Nejvíce bodů: Douglas 30, Palyza 18, Goga 6 - Aiken 31, Marko 18, O'Brien a Slezák 8.

Ostrava - Opava 108:120 (28:32, 58:62, 80:96)
Nejvíce bodů: Boggs 33, Stojačič 29, Bažant 17 - Šiřina 37, Kouřil 28, Švandrlík 16.

Pardubice - Kolín 78:84 (14:17, 32:39, 48:68)
Nejvíce bodů: Kohout a Pavlovič 12, Švrdlík 11 - Walton 21, Bratčenkov 17, Číž 11.

USK Praha - Nymburk 59:97 (20:27, 29:59, 45:78)
Nejvíce bodů: Sehnal 13, Michal Mareš 11, Křivánek a Petružela 8 - J. Bohačík 20, Wright 13, Hruban 12.

Děčín - Ústí nad Labem 106:109 po třetím prodl. (20:20, 37:43, 59:57, 82:82, 88:88, 99:99)
Nejvíce bodů: Carlson 18, Šiška, Autrey a Pomikálek po 15 - Pecka a P. Houška 22, Wallace 21.