Volejbalový magazín

Brno porazilo na úvod NBL Kolín, poprvé byl využit videorozhodčí. Šiřina z Opavy zářil

Posílený tým Brna vstoupil do nové sezony nejvyšší soutěže basketbalistů vítězstvím. V předehrávce úvodního kola NBL porazili Brňané Kolín 78:61. Utkání bylo vpravdě historické, neboť poprvé v tuzemské elitní lize byl využit videorozhodčí. Sezonu zahájil už i Nymburk, a to jasným triumfem na Svitavami. Jako one man show se dá popsat výkon opavského basketbalisty Jakuba Šiřiny. Ten se v úvodním ligovém kole blýskl 36 body a byl hlavním strůjcem výhry 96:94 v Ústí nad Labem.

Nejlepším střelcem vítězů byl se třinácti body Jan Kozina, o bod méně si připsaly reprezentační posily Viktor Půlpán se Šimonem Puršlem. Kolín střelecky táhl patnáctibodový Jiří Jelínek.

Historický moment využití videosudího se sedmi kamerami v nejvyšší domácí soutěži nastal čtyři minuty a osmnáct sekund před koncem, kdy byl po zhlédnutí videa posouzen zákrok kolínského Davida Machače jako nesportovní.

"Konečně jsme se přiblížili ke standardnímu posuzování sporných basketbalových situací," uvedl předseda České asociace basketbalových rozhodčích Robert Vyklický.

Vůbec poprvé v tuzemském soutěžním zápase využili videorozhodčí už minulý týden při finále Alpe Adria Cupu mezi Děčínem a Pardubicemi.

Opavský basketbalista Jakub Šiřina
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

V poslední minutě přitom ještě vedli Severočeši, ale hosté necelé dvě sekundy před koncem otočili stav trojkou Luďka Jurečky po Šiřinově asistenci. "Velmi cenná výhra. I po dlouhé cestě jsme dokázali být od samého začátku plně koncentrováni. Navíc nám pomohly čtyři trojky Kuby Šiřiny, který se rozehrál k velkému výkonu," uvedl trenér hostů Petr Czudek.

Šiřina v utkání proměnil šest trestných hodů, šest střel za dva body a stejný počet trojek. Navíc si připsal osm asistencí a šest doskoků. Závěrečné drama Opava zvládla i bez vyfaulovaných hráčů Martina Gniadka a Jakuba Slavíka. "Vždy je problém, když vám vypadne zkušený hráč pro koncovku. Chyběla nám i energie Kuby Slavíka. Ale zvládli jsme to," dodal Czudek.

Nikdo jiný v prvním kole třicetibodovou hranici nepokořil, nejblíže byl s 29 body Nemanja Bezbradica z Olomoucka.

Nymburští basketbalisté potvrdili v úvodním kole NBL roli favorita a zvítězili ve Svitavách 107:84. Domácí tým suverénům posledních sezon vzdoroval zejména v prvním poločase, druhou čtvrtinu dokonce vyhrál o deset bodů (25:15), ale závěr patřil Středočechům.

Na výhře se podílel 18 body Omar Prewitt a dvouciferně skórovalo i pět jeho spoluhráčů. Domácí měli dva dvacetibodové střelce - Domagoje Proletu (23) a Matěje Svobodu (22).

"Byl to pěkný boj. Je třeba ocenit, jak Svitavy hrály. My máme nový tým a ještě se stále sehráváme před Ligou mistrů. Nemáme kouzelnou hůlku a vše potřebuje svůj čas. Bojovali jsme, bylo tam hodně chyb a teď je na nás, abychom je dokázali z naší hry dostat," řekl nymburský kouč Oren Amiel.

Vojtěch Hruban
zdroj: ČTK/PR/ERA Basketbal Nymburk/ autor: David Šváb

Amiel v utkání dostal stejně jako kapitán hostů Vojtěch Hruban technickou chybu za protesty proti výrokům sudích. Právě z chvilkové ztráty koncentrace favorita domácí ve druhé části těžili, ale soupeř se vzpamatoval.

Venkovní výhrou vstoupily do sezony také Pardubice po vítězství 99:69 nad USK Praha, na kterém se každý hráč základní pětky podílel dvouciferným bodovým příspěvkem; lídrem byl Thomas Dunans s 18 body, 10 asistencemi a 7 doskoky. V Ostravě zase uspěl Hradec Králové, který k výhře 73:66 dovedl Pavol Lošonský, autor 23 bodů a 10 doskoků.

Nejlepším střelcem neúplného kola, které v neděli zkompletuje duel Ústí nad Labem - Opava, je zatím srbská posila Olomoucka Nemanja Bezbradica. Proti Děčínu zaznamenal 29 bodů a k tomu 13 doskoků a Hanáci zvítězili 91:77.

Brno - Kolín 78:61 (21:15, 46:32, 66:49)

Nejvíce bodů: Kozina 13, Puršl 12, Půlpán a Bálint po 9 - Jelínek 15, Číž a Novotný po 14, Skinner 12.

Svitavy - Nymburk 84:107 (15:32, 40:47, 61:72)

Nejvíce bodů: Proleta 23, Matěj Svoboda 22, Marko 11 - Prewitt 18, Kováč 15, Dalton a Hruban po 13.

Ostrava - Hradec Králové 66:73 (12:18, 28:43, 50:55)

Nejvíce bodů: P. Bohačík 17, Týml 16, Alleyn 9 - Lošonský 23, Sedmák 15, Halada 10.

USK Praha - Pardubice 69:99 (14:33, 32:51, 50:78)

Nejvíce bodů: Kolář 14, Mareš 13, Štěrba 10 - Dunans 18, Vyoral 17, Švrdlík 16.

Olomoucko - Děčín 91:77 (24:22, 46:39, 67:60)

Nejvíce bodů: Bezbradica 29, Feštr 20, Váňa 19 - Šiška 21, Kroutil 16, Kotásek 7.