Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Brabencová se na Floridě rychle adaptovala. Je to tady všechno o dost rychlejší, uvedla

Česká basketbalová naděje si úspěšně šlape cestičku v zámoří. Kristýna Brabencová prožila skvělý ročník v univerzitní NCAA za tým University of South Florida po přestupu z USK. V kádru Bulls se zapsala dvacetiletá hráčka jako nováček statisticky mezi nejlepší šestici týmu. Závěr základní části na konci února jí ale pokazilo zranění.

Kristýna Brabencová
zdroj: ČTK autor: Miroslav Chaloupka

"Se sezonou jsem spokojená. Ke konci jsem měla zdravotní problémy, takže jsem tolik nehrála, což se podepsalo i na statistikách. Takové věci se ale dějí běžně a doufám, že příští sezonu už bude všechno lepší a budu moct jít na sto procent do všeho," řekla vnučka slavného československého reprezentanta Kamila Brabence.

Ročník zakončila jako šestá nejlepší střelkyně Bulls se sedmi body na zápas. Přidala v průměru 3,4 doskoku (4.) a 1,7 asistence (3.), druhá byla podle počtu zblokovaných střel (19). Odehrála 24 minut na utkání a trenér José Fernandez její přínos vyzdvihl.

"Líbí se mi její rozsah, zdatnost, všestrannost. Její předností je i to, že může hrát na více pozicích. Umí z toho těžit, má dobré basketbalové vidění a IQ a postupně se stále zlepšovala v obraně," řekl o českém talentu a mistryni Evropy do 16 let z roku 2015 kouč Bulls.

Jiná pravidla i fyzičtější styl

To vše Brabencové pomohlo, aby se rychle přizpůsobila jinému stylu basketbalu, než na jaký byla zvyklá. "Je to tady všechno o dost rychlejší a víc fyzické. Děláme hodně věcí v posilovně a hodně chodíme běhat kvůli lepší kondici. Neměla jsem s tím problém, ale všechno se dělá ve větší intenzitě a dělá se větší kvantita," líčila Brabencová.

Přiznala, že také zpočátku bojovala s pravidly. "Například se tu hraje na třicetisekundový limit na střelbu, na přechod půlky je taky víc času a další malé věci," řekla.

Brabencová se těší na českou spoluhráčku

Sezona jí skončila už 8. března a zatím zůstala ve Spojených státech. Věnuje se tam studiu, které kvůli opatřením proti šíření koronaviru probíhá on-line, a domů se chystá alespoň na léto. Až se vrátí zase do USA, bude mít v týmu plném zahraničních basketbalistek novou spoluhráčku a zároveň krajanku. Do týmu Bulls přestoupila po sezoně z Wyomingu další šampionka z pět let starého ME kadetek v Portugalsku Tereza Vitulová.

"Jsem nadšená, že tady budu mít někoho z Česka, protože hodně holek tady má někoho, s kým si může povídat vlastním jazykem. Je tu hodně Španělek, které jsou často spolu, máme tu holky z Bosny a Chorvatska, které si povídají spolu. Bavily jsme se s Vity, že by bylo skvělé spolu hrát, ale nevěděly jsme, jestli ta možnost tady bude. Pak ji trenéři začali rekrutovat, začala jsem věřit, a nakonec to vyšlo. Moc si přála hrát v teple, takže se nám oběma splnil sen," radovala se Brabencová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy