Následuje
Speciál

Blažek zkoušel, co znamená tlak. Basketbalistky těsně podlehly Bělorusku

Praha - České basketbalistky v předposledním přípravném utkání před mistrovstvím Evropy neudržely vedení v koncovce a prohrály s Běloruskem 67:69. Na rozdíl od soupeře však v závěru nehrály na vítězství. Trenér Lubor Blažek chtěl vidět hrát pod tlakem i jiné hráčky než tradiční opory. V pátek sehrají oba celky odvetu, která bude generálkou před šampionátem.

Sestřih basketbalového utkání ČR - Bělorusko

"Mohl jsem jako kolega jít na vítězství, ale tento zápas to nevyžadoval. Šlo spíše o to, aby i další holky získaly sebedůvěru a byly připravené hrát v těchto fázích zápasu. Není třeba pořád jen koukat na výsledek. Věřím, že se to na turnaji vyplatí," uvedl Blažek.

Český tým nastoupil bez nemocné hlavní střelkyně Kateřiny Elhotové, přesto se v první čtvrtině velmi dobře prosazoval v útoku. Dařilo se dostávat míč na pivotku Ilonu Burgrovou a úspěšná byla i střelba ze stran.

Střelecky se navíc chytila kapitánka Veronika Bortelová, která při svém prvním střídání do hry nasázela 10 bodů. Ve druhé čtvrtině se Bělorusky zlepšily v obraně, zásluhou střelby trojek se dostaly do hry a až osmibodovou ztrátu otočily na 36:34. Pomohlo jim i to, že Češky pět minut nedaly ani bod.

Své vedení Bělorusky nepouštěly a v závěru třetí čtvrtiny utekly na šest bodů. Pak ale zavelela k náporu Alena Hanušová, která táhla šňůru 8:0, a výsledkem byl rychlý obrat na 58:56.

Zápas byl vyrovnaný až do úplného závěru, když se Češkám nepovedlo odskočit. Minutu před koncem potvrdila střelecky vydařený zápas Jekatěrina Snicinová a trojkou zařídila konečný výsledek. Se 17 body se stala nejlepší střelkyní zápasu, o bod předčila Hanušovou. Češkám už poslední dva útoky nevyšly, když se jim nepodařilo dobře zahrát signály.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy