Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FK Jablonec - FC Slovan Liberec

Blažek: Domů nejedeme se svěšenou hlavou

Debrecín – Konec nadějí na účast na olympijských hrách v Riu. Basketbalistky neskončily do pátého místa na evropském šampionátu, a nesplnily si tak svůj hlavní cíl. Podle trenéra Lubora Blažka to ale byl při současném rozložení sil velmi těžký úkol. I když turnaj skončil zklamáním, sám nepovažuje výkony za propadák. Naopak si cení toho, že se povedlo více zapojit mladé hráčky jako Alenu Hanušovou či Terezu Vyoralovou.

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek
zdroj: ČTK autor: Doležal Michal

"Nepostoupili jsme, ale sehráli jsme tu řadu kvalitních a poučných zápasů. Velmi dobře jsme hráli s Francií, Běloruskem, i dnešní utkání s Tureckem byl pro nás kvalitní," řekl Blažek. "Když tým omlazujeme, tak ta ztráta pozic prostě přijde. Ale jiná cesta není. Nemáme takovou základnu hráček, abychom se trvale drželi v nejlepší pětce Evropy. Já si vážím výkonů týmu, udělali jsme tu maximum. Rozhodně nepojedeme domů se svěšenou hlavou," dodal.

Nejlepší týmy jsou někde jinde

Češky na turnaji prohrály s Černou Horou o 19 bodů, pak těsně porazily Ukrajinu a Rumunsko, podlehly Francii o 10, těsně porazily Bělorusko a turnaj zakončily prohrami s Řeckem a Tureckem. "Žádný zápas nebyl propadák, až možná na první zápas s Černou Horou. Jinak všechny zápasy svou kvalitu měly. Samozřejmě lepší by to bylo v případě postupu, ale je třeba si uvědomit, že postup do kvalifikace o olympijské hry byl v současnosti cíl velmi vysoký. Družstvo má svou úroveň, ale úroveň top týmů je jiná," dodal Blažek.

Nízká úroveň české ligy

Za hlavní problém považuje nízkou kvalitu české ligy, kde s evropským basketbalem drží krok jen USK Praha, současný šampion Euroligy, zatímco ostatní týmy na něj výrazně ztrácejí. "Je třeba si uvědomit úroveň české ligy. Všichni jdou do zápasu s USK, že prohrají o 30 či 50 bodů, a pak se diví, když reprezentace prohraje s největší evropskou špičkou. Přitom když jsme z ligy vybrali to nejlepší, tak jsme hráli vyrovnaný zápas s Francií i Tureckem a to se zdá každému málo. Proto bych byl rád, kdyby i v lize šly týmy do zápasu s USK s tím, že chtějí vyhrát," prohlásil Blažek.

Lubor Blažek: "Mám družstvo, se kterým chci vystoupat na Everest, ale v určité chvíli musím vidět, že jsou tam lepší týmy, které tu šanci dojít až na vrchol mají. My jsme zatím ve středním táboře a musíme trénovat a bojovat, abychom se zas posunuli výš."

Nejtěžší turnaj v historii

Českému týmu se od roku 1993 nepovedlo postoupit do čtvrtfinále teprve potřetí. Podle Blažka je to i tím, že letos byl šampionát nejtěžší v historii. Nejen proto, že se ho poprvé zúčastnilo 20 týmů, ale navíc kvalita u většiny týmů šla nahoru. "Letos je obrovská konkurence. Dvacet kvalitních týmů, výsledky jsou většinou velmi vyrovnané," všiml se Blažek. "Španělsko, Francie, Černá Hora, Srbsko, Turecko, to je hrozně těžké dostat se do první pětky. Ano, mohli jsme porazit Řecko a byli bychom asi mezi osmi nejlepšími, ale stejně bychom těžko bojovali o olympiádu," konstatoval Blažek.

Samy hráčky si uvědomují, že umístění do pátého místa byl velmi těžký úkol, jelikož basketbal v Evropě se velmi vyrovnává. "Ta vidina olympiády byla hodně lákavá. Všechny jsme chtěly dojít co nejdál, ale když se podíváte na tento šampionát, kdo koho poráží a jak vyrovnané jsou výsledky, tak je vidět, jak to bylo těžké. Ten šampionát je hodně našlapaný. Teď si ani netroufnu říci, kdo bude mít medaile," prohlásila Michaela Stejskalová.

Klíčem k návratu mezi elitu je nalezení mladých hráček schopných prosadit se v evropské konkurenci, což je zejména na postech pivotů velký problém. "Mladé holky jako Alena Hanušová a Tereza Vyoralová jsou strašně šikovné, ale nevidím moc dalších hráček, hlavně na pozici pět. A jelikož já i Petra Kulichová budeme brzy končit, tak to může být problém. Bude se muset změnit filozofie národního týmu," řekla Ilona Burgrová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy