Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Polsko

Basketbalový kalendář se posouvá. Kvalifikace OH bude za rok v červnu, Euro až v roce 2022

Olympijská kvalifikace, které se zúčastní i čeští basketbalisté, se po odložení Her v Tokiu na léto 2021 uskuteční příští rok na přelomu června a července. Světová basketbalová federace FIBA také rozhodla o tom, že kvůli termínové listině narušené pandemií koronaviru bude o rok odloženo i mistrovství Evropy. Šampionát, který bude hostit také Praha, se nově uskuteční až v září 2022.

Čeští basketbalisté
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Podle předběžného termínu, který bude ještě schvalovat Mezinárodní olympijský výbor, se budou čtyři olympijské kvalifikační turnaje hrát od 22. června do 4. července. Ve Victorii, Splitu, Kaunasu a Bělehradě se hraje ve dvou tříčlenných skupinách, z nichž první dva celky postoupí do semifinále. Na olympiádu poté postoupí vítězové jednotlivých turnajů.

"Upřímně, jsem za to docela rád. Pracovali jsme na vícero frontách s nejasným výsledkem. Takhle je všechno dané. Hráči vědí, na co se mají těšit, a my se konečně můžeme začít připravovat na konkrétní vrchol," uvedl reprezentační manažer Michal Šob.

Je nám líto, video expirovalo.
Kvalifikace na OH i domácí ME se basketbalistům odkládá

Češi tak přece jen vyrazí do Kanady bojovat v silné konkurenci o účast na turnaji pod pěti olympijskými kruhy. Tuto naději živí jako jediný český kolektivní sport.

"Po sportovní stránce je tahle varianta nejspravedlivější, nebude se postupovat podle nějakého rankingu a klíče. Kdyby se kvalifikace nehrála, asi bychom postoupili přímo na olympiádu, ale zlobit se za to nemůžeme. Férová cesta vede jenom na hřišti přes soupeře a sportovní stránku," uznal Šob.

Kvůli pandemii koronaviru byl o rok odložen i evropský šampionát, který Česká republika v září 2022 uspořádá spolu s Německem, Itálií a Gruzií. Češi mají místo na turnaji jisté, přesto startují v kvalifikaci. S Dánskem tým trenéra Ronena Ginzburga vyhrál 75:71 a poté prohrál 89:97 v Litvě. Jejich posledním soupeřem ve skupině je Belgie.

"Z organizačního hlediska problém žádný nebude. Jen se EuroBasket odsune o rok. Co se týče ekonomické stránky, je otázkou, v jaké kondici budou firmy obecně. Někteří ekonomové mluví o krizi, ale nějaké názory říkají, že nebude tak veliká a výrazné ohrožení takových aktivit nehrozí," řekl generální sekretář ČBF Michal Konečný.

Změn kvůli nové termínové listině doznala i kvalifikace o postup na mistrovství světa. Dvojice zápasů, které se původně měly hrát v září 2022, se uskuteční o měsíc dřív a zapadnou tak do přípravy reprezentací na Eurobasket.

Ženského mistrovství Evropy se změny nedotkly a uskuteční se v plánovaném termínu v červnu 2021. České basketbalistky zatím vyhrály oba dosavadní zápasy v Itálii a doma s Rumunskem. Další utkání výběr trenéra Štefana Svitka čekají v listopadu proti Dánsku a Itálii.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy