Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sumář dne

Basketbalisty čeká druhé utkání kvalifikace na půdě silné Litvy

Čeští basketbalisté se dnes představí ve druhém utkání kvalifikace mistrovství Evropy a proti Litvě se pokusí navázat na páteční výhru z Pardubic nad Dánskem 75:71. Litva naopak chce napravit porážku z Belgie 65:86 a získat první úspěch do boje o šampionát. Zápas začne v 18:30 a přímým přenosem můžete sledovat na ČT sport webu ctsport.cz.

Čeští basketbalisté
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Tým kouče Ronena Ginzburga hraje kvalifikaci s jistotou účasti na ME, protože Česko bude v září 2021 hostit jednu ze základních skupin v pražské O2 areně. Litva, která skončila na MS v Číně devátá, musí o postup bojovat a další zaváhání by jí situaci hodně zkomplikovalo.

Kapitán Vojtěch Hruban očekává úplně jiný zápas než proti Dánsku. "Věřím, že bude taky super atmosféra. S Dánskem to bylo ale mnohem víc o bojovnosti, tady to bude víc o basketbalu. Doufám, že zápas bude hezčí, budeme hrát mnohem líp v útoku a dáme si šanci v tom zápase vyhrát. Nikdo nečeká, že bychom jeli do Litvy pro výhru, ale stát se může cokoliv," prohlásil Hruban.

S Litvou se Češi utkali loni na konci srpna v Soulu v generálce na MS v Číně a podlehli 79:82. Na šampionátu pak ale skončili při historickém úspěchu o tři místa nad Litevci. "Týmy jsou úplně jiné. Byl to tehdy zápas na neutrální půdě, teď je doma požene plná hala," uvedl Hruban k souboji se soupeřem, s kterým čeští basketbalisté dosud pravidelně prohrávali.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalisté ve druhém zápase kvalifikace vyzvou Litvu

Teď jdou týmy do zápasu v jiném rozpoložení, než bývalo obvyklé. I když Češi řadu opor ze šampionátu také postrádají a dostali příležitost i členové širšího kádru. "Domácí vítězství s Dánskem bylo určitě důležité. Litva je bašta basketbalu. Belgie je přejela," řekl asistent trenéra českého týmu Petr Czudek.

"Nepřekvapilo ani tak to, že Belgie vyhrála, ale jakým způsobem. Během zápasu už to bylo o 40 bodů, což si myslím, že nečekal vůbec nikdo. Uvidíme, jak se Litva zkonsoliduje. Určitě bude chtít odčinit tak hrozný výkon," doplnil Czudek.

Nejlepší český střelec z duelu s Dánskem i posledního souboje s Litvou Jaromír Bohačík očekává tuhou bitvu. "Litva bude zajímavá. Ještě když budou mít dost materiálu. Oni jsou precizní v tom přenášet informace a taktické prvky na hřiště. Mají velice dobrý tým. I když největší hvězdy chybí, bude to velice těžké," prohlásil Bohačík.

Na cestu do Vilniusu se vydalo třináct z původně nominovaných čtrnácti hráčů. Doma zůstal jen pivot Václav Bujnoch z Opavy, který byl sice proti Dánsku na dvanáctičlenné zápasové soupisce, ale debutu se nedočkal.

Ginzburg do Litvy při nejistém startu pivota Patrika Audy, který nehrál v utkání s Dánskem kvůli zranění kotníku, vzal o jednoho hráče navíc. Doufat v premiéru může křídlo Radek Farský z Brna. Po úspěšném testu Audova stavu při nedělním večerním tréninku v Siemens Areně se nevešel na soupisku jiný pivot  Luboš Kovář ze Svitav, který proti Dánsku v reprezentaci debutoval.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy