Následuje
Hory horem pádem

Basketbalistky utrpěly na ME další porážku, tentokráte s Lotyšskem

Riga - České basketbalistky prohrály v úvodním utkání osmifinálové skupiny na mistrovství Evropy v Rize s domácím Lotyšskem 47:65. Zápas měl dvě zcela rozdílné části. V úvodní čtvrthodině si dnes mladý český tým počínal proti favoritkám nečekaně dobře a vedl až rozdílem osmi bodů 29:21. Jenže v dalším průběhu diktovaly tempo i vývoj utkání herně vyzrálejší Lotyšky, které jsou v osmifinálové skupině bez porážky. Naopak český tým zůstal bez výhry, neboť úspěch v základní části turnaje nad Ukrajinou se do osmifinále nezapočítává. V sobotu se reprezentantky střetnou s Řeckem.

Navzdory třetí prohře v turnaji mají české basketbalistky stále naději na čtvrtfinále. "Situace nám pořád nahrává. Pokusíme se proti Řecku a Polsku zvítězit. Pokud by se nám to podařilo, tak máme možnost ještě postoupit do čtvrtfinále," řekl trenér Milan Veverka.

České basketbalistky začaly proti domácímu výběru bez respektu i nervozity. Jednoduchými kombinacemi přehrávaly poněkud křečovitě a těžkopádně hrající Lotyšky. České hráčky spoléhaly nejen na chytrou souhru, ale v úvodu zápasu i přesněji bránily. Střelecky je táhla jistě zakončující Vítečková, které se dařilo zejména z tříbodového území.

České basketbalistky získaly náskok až 29:21, v tu chvíli se však jejich úspěšná hra zasekla. Přestaly jim vycházet nejen pokusy o rychlé i postupné protiútoky, ale ztratily i několik lehkých míčů při přihrávkách. Šňůrou deseti bodů Lotyšky otočily a vývoj utkání už z rukou nepustily. "Přestala se nám zcela dařit střelba ze střední vzdálenosti. Hráčky šly s psychikou hodně dolů a tím bylo bohužel po zápase. Bohužel nám chybí z takových soubojů zkušenosti. Ale to je stále stejná písnička. Prostě úroveň utkání na mistrovství Evropy a v naší ligové soutěži je zcela jiná," uvedl kouč Veverka.

Češky trápily nepřesnosti, Lotyšky přidaly na agresivitě

V poločase vedly domácí hráčky 34:31, po změně stran už utkání dostalo očekávanou režii. Lotyšky přidaly na agresivní hře v obraně, zrychlily akce a také zpřesnily střelbu. České hráčky si vedly naprosto opačně. Snaha o přechod na zónovou obranu neměla naději na úspěch, v koncovce měly vychýlenou mušku a často odevzdávaly soupeřkám míče už při zakládání akcí. Třetí čtvrtinu vyhrály Lotyšky 19:7 a svým koncentrovaným výkonem nedaly protivnicím nejmenší naději na zvrat.

V závěru už Lotyšky zvolnily tempo a trenér Ainars Zvirgzdins šetřil opory Jekabsoneovou-Zogotovou i Tamaneovou. "Jekabsoneová odehrála vynikající zápas. Takovou hráčku jsme dnes neměli. Pouze v první čtvrtině se dařilo Vítečkové," řekl Veverka. Na jednoznačný vývoj ale tyto změny neměly vliv. Markantní rozdíl ve hře obou týmů byl i v doskakování pod košem, kde většinu míčů sbíraly domácí basketbalistky. Nejlépe z českých pivotek si vedla Hartigová, která získala šest míčů. Kulichová si za celé utkání připsala pouze dva doskoky.

Lotyšsko - Česko 65:47 (19:23, 34:31, 53:38)

Nejvíce bodů: Jekabsoneová-Zogotová 25, Tamaneová 17, Basková 7 - Vítečková 16, Hartigová 7, Pecková 6, Kulichová a Veselá po 5. Rozhodčí: Čebyšev (Ukr.), Klaar (Švéd.), Keseratar (Tur.). Trestné hody: 13/11 - 10/4. Fauly: 13:15. Trojky: 4:6. Doskoky: 46:33.

Markéta Bednářová a Milan Veverka
zdroj: ČTK autor: Eva Kořínková
Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy