Následuje
Panorama

Basketbalistky USK uštědřily Villeneuve debakl, zvítězily o 37 bodů

Hráčky ZVVZ USK porazily francouzský tým ESB Villeneuve-d'Ascq vysoko 88:51 a v základní skupině Euroligy si připsaly třetí výhru. Pražanky se tak udržely v horní polovině tabulky, znamenající postup. O triumfu rozhodly ve třetí čtvrtině, kterou ovládly o 16 bodů. Jde o jejich nejvyšší výhru v sezoně.

Mame-Marie Diopová z Villeneuve a Marija Režanová z USK
zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal

"Čtvrtfinále je ještě strašně daleko, je ale ohromně důležité, abychom se pohybovaly nahoře. Potřebujeme hlavně vyhrávat domácí zápasy, jinak bychom se do play-off nedostaly. Rozhodne každý bodík. Možná i skóre," řekla po utkání trenérka Natália Hejková. Pražanky přitom nastoupily v oslabené sestavě bez reprezentantky Aleny Hanušové.

Navíc kapitánka Kateřina Elhotová v minulých dnech bojovala s bolavým kolenem. Přesto měly domácí hráčky od začátku převahu, a to zejména pod košem. Už v první čtvrtině tak odskočily na dvouciferný počet bodů, ale Francouzky se nevzdávaly a držely se ve hře zásluhou Mame Sy-Diopové. Totéž se opakovalo i ve druhé části, kdy tým z předměstí Lille opět nedovolil USK odskočit na více než 11 bodů.

Ve třetí čtvrtině už ale přišel zlom. České mistryně dobře kombinovaly a využívaly výškové převahy pod košem. Velkou zásluhu na klíčovém bodovém úniku měla Kateřina Elhotová, které se sice nedařila střelba, ale změnila se v tvůrkyni hry a za deset minut si připsala sedm asistencí. Souhru ukázala zejména s Marií Režanovou, autorkou 19 bodů.

"Kateřina zahrála skvěle, musím ji pochválit. Zahrála jeden z nejlepších zápasů. Hrála basketbal, který se od ní očekává. Dnes ji to ohromě bavilo a bavilo to i mě," pochválila trenérka kapitánku, která nakonec zaznamenala deset asistencí. Pro Elhotovou to byl osobní rekord v Eurolize. "Ty asistence jsou pro mě jak Vánoce. Já se dnes tolik netrefovala, tak jsem ráda, že jsem přispěla asistencemi. Že to ode mě nebyl prázdný výkon," prohlásila Elhotová.

"Bylo to o clonách, kdy pivotka seběhla pod koš a byla tam sama, tak to bylo jen o tom na ni míč dopravit. Vyplynulo to ze hry. Pivotky tam byly samy, tak nemělo smysl, abych sama střílela z dálky," dodala. V poslední čtvrtině už šlo o exhibici domácích hráček, které atakovaly i rozdíl 40 bodů.

Nejlepší střelkyní USK byla s 27 body Amanda Zahuiová. "Získaly jsme sebevědomí v protiútocích, dávaly jsme lehké body a náskok začal narůstat. Francouzky mi pak přišly už odevzdané, nevypomáhaly si ze slabé strany a naše pivotky mohly dávat snadné body zpod koše," hodnotila Elhotová.

Utkání 5. kola skupiny A Evropské ligy basketbalistek:

ZVVZ USK Praha - Villeneuve 88:51 (20:12, 35:30, 64:43)

Nejvíce bodů: Zahuiová 27, Režanová 19, Xargayová 14, Bonnerová 13 - Sy-Diopová 16, Akongaová 11, Gomisová 9.

Hlavní zprávy