Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
a EURO s Petrem Ševčíkem

Basketbalistky USK Praha ukončily nadvládu Brna a mají titul

Brno - Třináctileté kralování Gambrinusu Sika Brno v české lize dnes ukončily basketbalistky ZVVZ USK Praha. V rozhodujícím pátém utkání porazily pražské vysokoškolačky obhájkyně titulu v jejich domácí hale 78:71 a dokonaly obrat ve finálové sérii, ve které prohrávaly už 0:2 na zápasy.

Hned úvodní minuty slibovaly stejně jako v předchozích dvou zápasech neúprosnou bitvu s přísnou defenzivní taktikou. Režie v brněnském týmu se chopila africká opora Maigaová-Baová, která se dostávala po individuálních akcích do střeleckých pozic a přesně zakončovala. Značně hůře na tom ale byla s proměňováním trestných hodů. Agresivitou v obraně a rychlostí v protiútocích vynikala i domácí kapitánka Horáková.

Basketbalistky USK ale nezůstávaly v ničem pozadu. Dirigentkou s velkou údernou silou byla Američanka Whalenová, které nevadilo ani osobní bránění v tom, aby se bleskově uvolňovala a střílela. Vysokoškolačkám ale střelba z tříbodového území tentokrát nevycházela podle představ. Za první poločas se ze čtrnácti pokusů trefily pouze dvakrát.

Obhájkyně titulu si po většinu prvního poločasu udržovaly nepatrný náskok, který se nejvýše vyšplhal na šest bodů. Soupeř většinou pouze dotahoval a těsně před přestávkou se vrátil zpět do hry snížením na 34:36.

Po změně stran vlétla do hry v domácím dresu Němka Fröhlichová. Dravé úniky neomylně zakončovala, doskakovala a vyburcovala spoluhráčky k trháku. Brňanky měly ve 28. minutě už desetibodový náskok 53:43, ale místo uklidnění je postihla herní křeč, která se projevila zbrklostí v zakončení. Náskok rychle ztratily, k čemuž dopomohla těsně před koncem třetí čtvrtiny tříbodovým košem Maltsiová.

Zápas gradoval a klub USK necelých sedm minut před koncem získal po sérii domácích chyb podruhé v zápase vedení. Proti agresivní a pohyblivé obraně vysokoškolaček působily v závěru brněnské basketbalistky bezradně. Nedokázaly si najít prostor ke střelbě a ztrácely míče. Naopak vysokoškolačky působily klidněji, rozhodující osmibodový náskok vypracovaly přesnými střelami Maltsiová a Salesová.

I když v závěru Brňanky bojovaly a v poslední minutě snížila Kulichová na 71:73, výsledek už po sérii nezdařených tříbodových střel neotočily.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy