Následuje
SP Francie

Basketbalistky USK mají postup na dosah

Praha - Basketbalistky USK Praha zdolaly v Evropské lize Bourges 70:47 a díky druhé výhře po sobě dál drží ve skupině C druhé místo za Rivasem Madrid. Po šesti zápasech mají na kontě deset bodů a postup mají prakticky jistý. Urputný zápas plný nepřesností Pražanky zlomily ve třetí čtvrtině a závěr už byl jejich exhibicí. Hráčky Frisco Sika Brno prohrály ve skupině D s dosud neporaženým Spartakem Moskva 65:82. O jasném vítězství hvězdného ruského týmu rozhodly hned úvodní minuty, ve kterých získaly neomylně hrající Moskvanky třináctibodový náskok.

Francouzský mistr vsadil od začátku na precizní obranu a od začátku nutil USK k častým ztrátám. Ale ani Francouzkám se směrem dopředu nevedlo. O řadu zdánlivě jasných košů je připravila smůla i vlastní nepřesnost, a tak se USK držel neustále ve dvoubodovém závěsu. Ve druhé čtvrtině se hra domácích přece jen zvedla a v urputném boji začaly mít Pražanky navrch. Pomohl tomu příchod pivotky Kiretaové, která sice po zranění kolena stále sotva běhá, ale její zkušenosti a výška byly v soubojích pod košem hodně znát. Zatímco v předchozích domácích zápasech dávaly Pražanky dvouciferné počty trojek, za celý poločas jim dnes vyšla jen jedna.

Těsně před přestávkou Pražanky odskočily na čtyři body, zápas se ale začal lámat až v polovině třetí části. Hra se zrychlila a byly to domácí basketbalistky, kdo z ní vytěžil víc. Když se přidala i zlepšená střelba trojek, bylo z toho desetibodové vedení a USK už si výhru vzít nenechal. V poslední části Pražanky dominovaly, a i když se v jejich hře objevovala menší okénka, směrem dopředu se jim dařilo a náskok ještě zvýraznily.

Brňanky nechaly Spartak utéci hned na začátku

Už po šesti minutách byl na ukazateli skóre stav 2:15. Spartak střelecky táhly obě Američanky Diana Taurasiová a pivotka Sylvia Fowlesová. Brňanky si nedokázaly poradit s aktivní a důraznou obranou Spartaku, většinu přihrávek pod koš získaly soupeřky, které i lépe doskakovaly. Trenér Jan Bobrovský se pokusil nápor hostů zastavit výměnou rozehrávaček, Horákovou nahradila Škerovičová. Ani tato změna nepomohla, teprve po oddechovém čase se domácí basketbalistky probraly, zpřesnily hru v defenzívě a začala se jim také dařit koncovka. Jedenáctibodová šňůra suverénního Spartaku hned v úvodu druhé čtvrtiny ukrojila Brňankám hodně z jejich psychické pohody. Hlavní rozdíl byl ve střelbě z dvoubodového prostoru.

Poněkud bázlivý a nevýrazný projev z úvodní dvacetiminutovky nechaly o přestávce brněnské basketbalistky v šatně. Zvýšily důraz, odhodily přehnaný respekt ze soupeřek, jejich hra dostala jiskru a zápas získal náboj. Brňanky postupně stahovaly náskok až na rozdíl osmi bodů. Jenže po půlhodině hry jim současně s klaksonem vstřelila tříbodový koš Taurasiová a Spartak získal náskok 16 bodů. Tím zhasla definitivně naděje na zvrat a zápas se v závěru změnil v exhibiční vystoupení moskevského týmu.

Výsledky Evropské ligy basketbalistek

ZVVZ USK Praha - Bourges 70:47 (14:15, 29:25, 51:37)

Nejvíce bodů: Whalenová 18, Kiretaová a Kraayeveldová po 10 - Burgrová 9, Digbeuová, Maničová a Ndongueová po 8. Rozhodčí: Fufis (Řec.), Ganjev (Rus.), Jovanovič (Bosna). Trestné hody: 20/18 - 9/7. Fauly: 12:16. Trojky: 4:2. Diváci: 987.

Frisco Sika Brno - Spartak Moskva 65:82 (15:26, 29:44, 47:63)

Nejvíce bodů: Horáková 16, Bonnerová a Kulichová po 10, Škerovičová 9 - Taurasiová 23, Fowlesová 18, Jekabsoneová-Zogotaová 12. Rozhodčí: Licina (Srb.), Adamovič (Bosna), Delauné (Fr.). Trestné hody: 15/13 - 10/6. Fauly: 14:16. Trojky: 4:8. Diváci: 1600.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy