Basketbalistky Srbska se ve finále střetnou s Francií

Budapešť - Španělské basketbalistky neobhájí titul mistryň Evropy. V budapešťském semifinále podlehly 58:63 Francii, která jim oplatila předloňskou finálovou porážku a může získat třetí titul v historii. V nedělním finále si zahraje se Srbskem. To se do finále mistrovství Evropy probojovalo poprvé v historii, když udolalo Bělorusko 74:72.

ME basketbalistek
zdroj: ČTK

Srbky odjížděly na turnaj jako jedny z favoritek a papírové předpoklady zatím naplňují. Prohrály sice s Ruskem, Španělskem a Litvou, ovšem klíčové zápasy zvládají. Potvrdily to i proti Bělorusku, které dlouho ničily zejména nájezdy do koše v podání sester Dabovičových.

Za Bělorusky však odpovídala pivotka Jelena Levčenková a vždy, když se Srbsko lehce vzdálilo, dokázaly se vrátit zpět do zápasu. Povedlo se jim to i v poslední čtvrtině, kdy Kataryna Snicinová srovnala tři minuty před koncem na 69:69.

Pak však měly Srbky přesnou ruku při trestných hodech, z nichž daly pět bodů, zatímco Bělorusky už vymyslely jedinou úspěšnou akci. V závěru sice měly 20 vteřin na to, aby vyrovnaly či rozhodly zápas ve svůj prospěch, jenže Srbky skvělou obranou výhru uhájily. K vítězství jim pomohla také hráčka pražského USK Sonja Petrovičová, která si ke 14 bodům připsala i devět doskoků a dvě asistence.

Sestřih utkání Francie - Španělsko

Španělsko přišlo o sedmnáctizápasovou neporazitelnost

To další z opor USK Laia Palauová tentokrát zažila zklamání, neboť Španělsko přišlo o sedmnáctizápasovou neporazitelnost na ME. Francii vyšel skvěle vstup do zápasu a měla navrch do 13. minuty. Pak se ujalo vedení Španělsko, ale ani to ho neudrželo. Za stavu 39:39 získala převahu Francie, šňůrou 7:0 odskočila a už nedala soupeřkám šanci.

Zvláště když Španělky v poslední čtvrtině chybovaly, včetně nejlepší hráčky Evropy Alby Torrensové, která zaznamenala jen 13 bodů. Palauová k pěti bodům přidala sedm asistencí, ale ani ona výsledek nezvrátila. Francii dovedla za vítězstvím Sandrine Grudaová s 16 body a 12 doskoky a především lepší střelba z dálky. Španělsko sice dalo zpod koše dvakrát více bodů než vítězky, ale z dálky se těžko trefovalo.

Srbsko - Bělorusko 74:72 (18:18, 36:38, 59:57) Nejvíce bodů: A. Dabovičová 21, Petrovičová a Milovanovičová po 14, M. Dabovičová 12 - Levčenková 22, Snicinová a Lichtarovičová po 11, Hardingová 10.

Francie - Španělsko 63:58 (15:13, 29:31, 51:46) Nejvíce bodů: Grudaová 16, Dumercová 10, Skrelaová 7 - Torrensová 13, Xargayová 10, Cruzová 8.

O 5. až 8. místo: Rusko - Černá Hora 73:65 (26:12, 43:30, 53:47) Nejvíce bodů: Vadějevová 16, Osipovová 12, Kirilovová 11 - Robinsonová 27, Perovanovičová 12, Aleksičová 9.