Následuje
Česko - Dánsko

Basketbalistky povede Slovák Svitek, Beneš zůstane asistentem

V červnu se na lavičce Maďarska podílel na tom, že reprezentace basketbalistek skončila na domácím mistrovství Evropy už v základní skupině, teď ji sám Štefan Svitek sám povede. Padesátiletý Slovák podepsal smlouvu do mistrovství Evropy v roce 2019 a ve funkci nahradí Ivana Beneše, který ale u týmu zůstane v roli asistenta. Svitek chce v realizačním týmu spolupracovat také s bývalou kapitánkou národního celku Veronikou Bortelovou.

Štefan Svitek
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

"Dlouhodobě jsme Štefana Svitka sledovali. Spousta z nás ho zná jako vynikajícího hráče a velice se nám líbil, jak na mistrovství Evropy koučoval tým Maďarska. Tak jsme ho oslovili a podepsali s ním smlouvu do dalšího mistrovství Evropy," řekl místopředseda České basketbalové federace Zdeněk Bříza.

Federace dala novému trenérovi volnou ruku k výběru realizačního týmu a Svitek se rozhodl ten dosavadní příliš neměnit. Jedinou novou tváří kromě něj bude vicemistryně světa z roku 2010 Bortelová, která loni ukončila aktivní kariéru.

"Měli jsme ambici, aby u týmu byl ženský element, který bude propojovat trenéra a tým. A trenér si vybral Veroniku. Také chtěl návaznost na dosavadní fungování týmu, proto požádal o spolupráci Ivana Beneše, se kterým se zná z hráčské kariéry a věří jeho odbornosti," doplnil Bříza.

Novým trenérem basketbalistek je Svitek

Svitek je bývalým československým reprezentantem, za národní mužstvo odehrál téměř dvě stovky zápasů. Hrával za Svit, Košice a Pardubice, následně působil deset let v německé bundeslize v Braunschweigu, Hagenu, Bambergu a Ulmu.

Od roku 2007 se rodák z Gelnice poblíž Košic věnuje trenérské kariéře především v ženském basketbalu. S Košicemi získal čtyři slovenské tituly. V roce 2012 poprvé převzal maďarskou reprezentaci a jen těsně mu unikl postup z kvalifikace na ME 2013.

Poté vedl Ružomberok, Wislu Krakov a v roce 2015 se dohodl k návratu k maďarské reprezentaci. Zároveň si odskočil i k mužskému basketbalu v Košicích, ale nedostal výraznější prostor a už v průběhu první sezony skončil.

Poté Svitek vedl ženský tým Polkowic. Aktuálně působí na lavičce maďarského Miskolce, kde hraje i česká reprezentantka Tereza Pecková.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy