Basketbalistky nezvládly závěr a v přípravě podlehly Chorvatsku 61:66

České basketbalistky podlehly v přípravě Chorvatsku 61:66. Přestože většinu prvního zápasového testu finální přípravy na mistrovství Evropy v Rize a Bělehradu prohrávaly, po obratu 128 sekund před koncem se dostaly do vedení o pět bodů. V závěru však zápas ztratily. Druhé a závěrečné vystoupení na turnaji ve Slovinsku čeká svěřenkyně trenéra Štefana Svitka v pátek proti domácímu týmu.

Romana Hejdová
zdroj: ČTK autor: Krumphanzl Michal

"Jsme spolu dva a půl týdne a tohle byl náš první zápas. Nevyhrály jsme, ale já bych spíš koukala na to, co jsme na hřišti předváděly. Měly jsme strašně moc ztrát a hořely jsme na doskoku. Těžko se pak vyhrává, když ztrácíme balony a nedostaneme se ani ke střele," zhodnotila rozehrávačka Lenka Bartáková zápas, který byl uzavřený veřejnosti a hrál se před prázdnými tribunami.

Účet utkání sice otevřela Krakovičová, ale Chorvatky následně unikly do vedení 6:2 a během první čtvrtiny získaly až sedmibodový náskok, což se jim znovu povedlo i na začátku druhé desetiminutovky.

Poprvé od úvodní minuty se Svitkův výběr vrátil do vedení až v 15. minutě, kdy Krakovičová dvěma proměněnými trestnými hody zařídila skóre 25:24. Chvilkové vedení 30:28 získaly Češky zpět i před koncem prvního poločasu díky dvoubodovému pokusu Štěpánové.

Teprve trojka Hejdové z 22. minuty znamenající stav 35:32 Češky nastartovala tak, že si vypracovaly i pětibodové vedení. Po tříbodovém koši Bosiljové ale do závěrečné čtvrtiny šly se ztrátou za stavu 42:44.

Poslední desetiminutovka přinesla velké obraty. Chorvatky nejdříve získaly náskok 51:44, Česky i díky dvěma úspěšným pokusům Bartákové srovnaly krok a potom osmibodovou šňůrou otočily na 59:53, jejich nejvyšší vedení v utkání. V čase 37:52 zajistila Bartáková vedení 61:56, ale Chorvatkám patřil závěr. Definitivní zlom zařídila 54 sekund před koncem Mašičová, která získala svému týmu vedení 63:61.

Kouč Svitek nemá ve Slovinsku k dispozici kapitánku Kateřinu Elhotovou ani podkošové duo Alena Hanušová a Kia Vaughnová. "Zítra nás čeká další zápas a víme, co máme zlepšit - asi všechno. Věříme, že to bude vypadat líp. Nedáváme hlavy dolů. Pořád je to příprava a máme ještě na čem pracovat," dodala Bartáková.

ČR - Chorvatsko 61:66 (12:18, 30:30, 42:44)

Nejvíce bodů: Krakovičová 14, Bartáková 12, Březinová 8 - Miletičová 17, Mašičová 12, Bosiljová 10. Fauly: 21:16. Trestné hody: 12/11 - 23/17. Trojky: 6:7. Doskoky: 46:45.