Následuje
Ludogorec Razgrad - Inter Milán

Basketbalistky nezvládly vstup do turnaje. Na Černohorky nestačily

Temešvár (Rumunsko) - Mistrovství Evropy nezačalo pro české basketbalistky příznivě. Ve svém prvním utkání ve skupině podlehly Černé Hoře o devatenáct bodů 71:52 poté, co celý zápas zaostávaly a byly slabším týmem ve všech čtyřech čtvrtinách utkání. V dalším duelu čeká český tým Ukrajina.

Kateřina Elhotová v utkání s Lotyšskem
zdroj: ČTK autor: Slavomír Kubeš

V českém týmu už nastoupila Kateřina Elhotová, která však teprve v den zápasu dobrala antibiotika vůli angíně. A na jejím výkonu byla nemoc stále patrná. Černohorky měly v úvodu lehce navrch, pak však přišla do hry rozehrávačka Kateřina Bartoňová, která dobře bránila mozek soupeřovy hry Jelenu Škerovičovou, a povedlo se otočit na 13:11. Jenže Černohorky potvrzovaly velkou sílu v útoku umocněnou americkou pivotkou Angelicou Robinsonovou, naopak Češky za sedm minut daly jediný bod z trestného hodu a rázem prohrávaly o 14 bodů.

Trápící se českou ofenzivu oživil příchod Michaely Stejskalové, které se dařily nájezdy. Společně s Alenou Hanušovou se postaraly o snížení na poločasový rozdíl sedmi bodů.

Češky se snažily manko dohnat, ale vůbec jim nešla střelba z dálky, z níž netrefovaly ani otevřené střely. Navíc se do problémů s fauly dostaly obě nejvyšší české hráčky Jana Veselá a Ilona Burgrová. "Když se podíváte, z jakých pozic nedáme, tak je to věc nervozity a nezkušenosti. To žádná taktika nedožene. My jsme bojovali, ale se střelbou 29 procent proti takovému soupeři nemáte šanci. Není to tragédie, je třeba si přiznat s hlavou vzhůru momentální situaci," konstatoval Blažek.

V dresu Černé Hory se rozehrála k velmi dobrému výkonu klíčová hráčka Jelena Dubljevičová, soupeřky znovu odskočily na dvouciferný rozdíl a český tým už na to neměl odpověď.

Basketbalistky na úvod ME podlehly Černé Hoře

"Něco podobného se teď může také povést. Hráli jsme v přípravě vydařené zápasy s Tureckem a Běloruskem. Dnes se bohužel hodně projevila nervozita. Nemohu tým kárat, protože bojoval, ale soupeř byl prostě lepší," řekl trenér Lubor Blažek. "Pro mě jsou Francie, Španělsko, Srbsko a Černá Hora nyní top Evropy. My prožíváme období obměny. Věřím ale, že ještě do turnaje promluvíme. Byla by škoda z prvního utkání dělat tragédii, protože jsme schopni odehrát i dobrá utkání," dodal.

"Výsledek o 20 bodů je hodně, měly jsme na to to alespoň stáhnout, ale nic nám nevycházelo. Když jsme se chytly košem, tak ony hned odpověděly," mrzelo Stejskalovou, která byla s 16 body nejlepší střelkyní českého týmu. "Kdyby nám něco padlo, tak by to bylo o něčem jiném, ale nám tam skoro nic nepadlo. Až v závěru dala Míša pár trojek. Je to první zápas, moc se to nepovedlo, ale snad to bude už jen lepší," řekla nejzkušenější hráčka týmu Jana Veselá.

Slovenkám úvod mistrovství vyšel

Slovenským basketbalistkám oproti Češkám vstup vyšel, když otočily duel se Švédskem a zásluhou 26 bodů Zuzany Žirkové vyhrály 72:69. Udělaly tak rázný krok za postupem ze skupiny D. Ve skupině C se dařilo hráčce ZVVZ USK Praha Sonje Petrovičové, která 19 body pomohla Srbsku k výhře 76:60 nad Lotyšskem.

Slovenky v poločase prohrávaly se Švédskem 30:40, pak však začala úřadovat zkušená veteránka Žirková, která dala ve druhé půli 20 bodů. Ještě dvě a půl minuty před koncem Švédky těsně vedly, pak však daly Slovenky pět bodů v řadě, ujaly se vedení a to už zásluhou trestných hodů nepustily.

Španělky vykročily za obhajobou titulu výhrou 72:58 nad Litvou. Na turnaji se musí obejít bez své největší hvězdou Sancho Lyttleové, která šampionát vynechala kvůli WNBA, ale skvěle ji zastoupila teprve dvacetiletá pivotka Astou Ndourová. Ta potvrdila pověst velkého talentu a blýskla se 22 body a 12 doskoky. Rozehrávačka USK Praha Laia Palauová přidala pět bodů.

V druhém utkání české skupiny A si jeden z favoritů na titul Francie podle očekávání poradila s Ukrajinou, která však zejména zásluhou své hvězdy Aliny Iagupovové do poločasu držela krok a po 20 minutách prohrávala jen o dva body. Pak však Francouzsky zabraly a zásluhou 18 bodů a 15 doskoků Sandrine Grudaové vyhrály jasně 79:55.

ČR - Černá Hora 52:71 (14:20, 27:34, 38:51)

Nejvíce bodů: Stejskalová 16, Hanušová 11, Veselá 6 - Robinsonová 13, Škerovičová, Dubljevičová, Perovanovičová po 11. Fauly: 27:20. Trestné hody: 18/13 - 27/15. Trojky: 3:2. Doskoky: 35:45.

Skupina B (Oradea): Turecko - Polsko 57:54 (26:33),

Skupina C (Szombathely): Srbsko - Lotyšsko 76:60 (39:37),

Skupina D (Šoproň): Slovensko - Švédsko 72:69 (30:40).

Hlavní zprávy