Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hodina z Tokia

Basketbalistky držely krok, nakonec se silnou Francií prohrály o 10 bodů

Temešvár (Rumunsko) - České basketbalistky doposud na evropském šampionátu nehrály zcela přesvědčivě, ve svém třetím zápase ovšem po první polovině těsně vedly nad jedním z hlavních favoritů na titul Francií 45:44. Ve třetí čtvrtině však Francouzky utekly na rozdíl deseti bodů, který si již do konce zápasu pohlídaly. K postupu ze skupiny v Temešváru musejí české basketbalistky vyhrát závěrečné utkání s domácím Rumunskem.

Utkání Česko - Bělorusko
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

"Každý dobrý zápas je povzbuzením. Nejvíce povzbudí výhra, ale asi nikdo nečekal, že budeme hrát s Francií vyrovnaný zápas a my jsme ho hráli. Kromě olympiády to byl dnes s Francií asi nejvydařenější zápas za poslední roky. Určitě jeden z nejlepších," prohlásil trenér Lubor Blažek. "Každý zápas se zlepšujeme. Samozřejmě víme, že s Rumunskem hrajeme o všechno, ale jsme na dobré cestě a já našemu týmu věřím," dodala pivotka Ilona Burgrová.

Češky dnes nastoupily bez nemocné rozehrávačky Kateřiny Bartoňové, jejíž úlohu náhradnice kapitánky Veroniky Bortelové převzala nejmladší hráčka týmu Tereza Vyoralová.

S ohledem na důležitý zápas s Rumunskem chtěl trenér Lubor Blažek pošetřit síly klíčových opor, a tak Janu Veselou nasazoval jen do rotace pod košem a na křídla poslal menší hráčky. Na to Češky doplatily v úvodu, kdy Francie těžila z výškové převahy na křídle a Diandra Tchatchouangová dala devět z úvodních 11 bodů soupeřek. Francie tak rychle vedla 19:5 a nic nenasvědčovalo tomu, že by měla mít s českým výběrem problém. 

"Je otázka, zda bychom to s vyšší sestavou zachytili lépe. Dá se o tom spekulovat, ale já to za chybu nepovažuji. Chtěl jsem, aby se Tereza Vyoralová chytla na křídle, než půjde na rozehrávku. Navíc nemáme tým na to, abychom se podřizovali výšce soupeře. To bychom museli hrát v pěti lidech a to na turnaji nejde. Museli jsme to podřídit rozumu," řekl Blažek.

Jenže pak jako by z lvic opadl ostych, dařily se jim kombinace, přestaly chybovat, naopak nutily k chybám soupeřky a rychle ztrátu stahovaly. Pomohl k tomu i příchod Kateřiny Hindrákové, která dostala první šanci na turnaji. V závěru první půle dokonce předvedly šňůru 11:0 a díky koši velmi dobře hrající Ilony Burgrové vteřinu před koncem šly do poločasové přestávky v těsném vedení. To už byla Veselá zpět na křídle, aby se eliminovala výšková převaha soupeře.

Zaskočená Francie po změně stran vsadila na svou hlavní zbraň a to je síla pod košem. Když k tomu přidala trojku i hvězdná rozehrávačka Céline Dumercová, vedly Francouzky znovu dvouciferným rozdílem. Češky se nevzdávaly, bojovaly, ovšem Sandrine Grudaová znovu potvrzovala, že se jí proti českým týmům mimořádně daří, a 26 body dovedla Francii k výhře. Favoritky však musely až do konce hrát v nejsilnější sestavě. 

"Předvedený výkon v obou poločasech byl velmi dobrý. Ony jsou bohužel schopné vytvořit výraznou výškovou převahu, což omezuje naši rotaci. To se ukázalo hlavně v doskocích. To je při procentu jejich zakončení zhruba 10 až 15 bodů rozdíl. V současné době jsou, co se týče výškového rozložení týmu, na tom výrazně lépe. A to asi rozhodlo," dodal Blažek.

"Doufám, že nám to pomůže. Francie patří k nejlepším soupeřům na šampionátu a odehrály jsme docela solidní výsledek. Dokázaly jsme si, že i když máme obměnu kádru a jsme mladé, tak můžeme hrát se všema," dodala Michaela Stejskalová.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Česko - Francie

Slovenské basketbalistky byly na mistrovství Evropy blízko senzaci, když do posledních chvil bojovaly o výhru nad obhájkyněmi titulu ze Španělska. Nakonec však třetí vítězství nepřidaly a prohrály těsně 81:82. I tak se postaraly o zatím největší překvapení turnaje.

Slovenky v Šoproni dlouho nad Španělskem vedly, když se dařilo zejména Kristi Toliverové (22 bodů) a Barboře Bálintové (16 bodů). Pak však začala úřadovat nejlepší hráčka Evropy Alba Torrensová a získala pro Španělsko vedení. Jenže Slovenky, posilněné výhrami nad Švédskem a Litvou, nadále bojovaly a minutu před koncem znovu vedly o bod, když Toliverová dala koš s faulem.

V závěru však dominovala obrana Španělek, které zablokovaly střelecké pokusy soupeřek a Torrensová z trestných hodů rozhodla. Důležitou roli ve španělském týmu hrála i rozehrávačka USK Praha Laia Palauová, která k sedmi bodům a sedmi asistencím přidala i klíčový blok v závěru.

Skupina A (Temešvár)

ČR - Francie 75:85 (17:28, 45:44, 58:67) Nejvíce bodů: Elhotová 20, Burgrová 17, Stejskalová a Hanušová po 12 - Grudaová 26, Miyemová 14, Tchatchouangová 12, Yacoubouová 10. Fauly: 22:19. Trestné hody: 21/17 - 28/22. Trojky: 6:3. Doskoky: 23:41.

Skupina B (Oradea)
Řecko - Polsko 59:50 (26:29)

Skupina C (Szombathely)
Lotyšsko - Velká Británie 67:58 (26:27)

Skupina D (Šoproň)
Španělsko - Slovensko 82:81 (34:39)

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy