Následuje
Buly

Basketbalisté v přípravě poprvé uspěli, Japonsko porazili o 15 bodů

Brno - Čeští basketbalisté porazili v přípravném utkání před mistrovstvím Evropy v Brně Japonsko 86:71. Po předcházejících čtyřech prohrách v Polsku a v Německu se svěřenci trenéra Ronena Ginzburga dočkali v jediném utkání na domácí půdě prvního vítězství.

Utkání Česko - Japonsko
zdroj: ČTK autor: Petr Toman

Houževnatí Japonci drželi krok pouze v úvodu zápasu, v dalším průběhu zápolili s rozehrávkou. Zejména v druhé čtvrtině je český tým přehrál větším důrazem a přesnější střelbou. "Vítězství jsme už potřebovali. Důležité bylo, že se nám podařilo také nastřílet více než 80 bodů. Dobré bylo, že jsme si vyzkoušeli hrát proti výškově malému a hodně běhavému týmu. I takového soupeře můžeme na mistrovství Evropy potkat," řekl David Jelínek.

V úvodu druhé čtvrtiny poslal kouč Ginzburg na hřiště nejsilnější sestavu a český tým zrychlil pohyb v obraně i doskakování. Japonci vypadli z rytmu, v kombinacích působili bezradně, ztráceli míče a jejich chyby trestali čeští basketbalisté bleskovými protiútoky do otevřené obrany.

"Koukáme na prohry a vítězství. Hlavně se snažíme sehrát. Dařilo se nám více v útoku. Japonci hráli hodně zónovou obranu. Hráli trochu jiným stylem než evropské týmy. Jsou hodně houževnatí a nic nevzdali," poznamenal Luboš Bartoň, který v prvním poločase zaznamenal zaznamenal 11 bodů. Střelecky mu sekundovali zejména Tomáš Satoranský a dvacetibodový Veselý.

Domácí tým rychle získal dvacetibodový náskok (37:17), ten se ale po prostřídání začal vytrácet. Podobné herní výkyvy mezi výkonností první a druhé pětky provázely hru českých basketbalistů i ve druhém poločase. V něm se střelecky dařilo Jelínkovi, který všechny svoje body zaznamenal až ve druhé polovině utkání.

Japonci se v závěrečné čtvrtině snažili o zvrat, takticky lépe hrající český tým si ale vítězství pohlídal. Protivníka nejvíce přehrál v doskakování: pod košem získal 45 míčů, Japonci jen 20. "Potřebovali jsme z hlediska přípravy výhru, i když to nebylo tak urgentní. Poprvé jsme se den před zápasem sešli konečně v kompletní sestavě. Chvílemi se zdálo, že jsme si vybrali lehkého soupeře na domácí zápas. Ale závěr zápasu nevzdali a ukázali svou sílu," zhodnotil utkání Jiří Welsch.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy