Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Česko

Basketbalisté se v případě postupu na OH mohou těšit na souboj se Spojenými státy

Pokud čeští basketbalisté postoupí na olympijské hry, utkají se v základní skupině s USA, Francií a Íránem. Boj o místo na tokijské olympiádě svedou Češi na přelomu června a července v kanadské Victorii.

Tomáš Satoranský
zdroj: ČTK autor: Kubeš Slavomír

Ve Victorii narazí Česko na Turecko a Uruguay, dalšími možnými soupeři o jediné postupové místo jsou Kanada, Řecko a Čína. "Samotný turnaj ještě nikdo z nás neřeší. První je kvalifikace a je obrovsky těžká proti týmům, které mají obrovskou kvalitu a budou nás chtít stoprocentně porazit. Minimálně Řecko a Turecko nám mají co vracet. Nečeká nás rozhodně nic lehkého," řekl reprezentační kapitán Vojtěch Hruban.

"Naše šance, budeme-li realisté, nejsou zase tak vysoké. Na druhou stranu se může stát všechno a na olympiádu nakonec jet můžeme. Jak se říká, nahoru se chodí po jednom schodu, ne po třech," prohlásil Hruban.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalisté by na OH mohli hrát s USA, Francií a Íránem

S Američany, kteří ovládli poslední tři olympijské turnaje, se český tým utkal v základní skupině na mistrovství světa v roce 2019 v Číně. V úvodním duelu s nimi prohrál 67:88, ale nakonec dosáhl na historické šesté místo.

Ve hře je první olympiáda za čtyřicet let

Ginzburgův výběr nyní bude usilovat o první olympijskou účast od roku 1980 ještě z dob Československa. Po nejhůře druhém místě ve skupině s Tureckem a Uruguayí by musel zvládnout i semifinále a finále.

"Můžeme být rádi, že pokud se na olympiádu dostaneme, budeme mít zase tým Spojených států. To bude asi jiný tým, než jsme měli možnost potkat v Číně. Bude tam víc hvězd. Přece jen olympijský turnaj berou Američané víc vážně. Uvidí se ale, jaká bude situace v NBA. To se nedá předvídat," uvedl Hruban.

Kvalifikační turnaje se odehrají od 29. června do 4. července. Další tři se konají ve Splitu (Chorvatsko, Brazílie, Tunisko, Německo, Rusko, Mexiko), v Kaunasu (Litva, Korea, Venezuela, Polsko, Slovinsko, Angola) a v Bělehradu (Srbsko, Nový Zéland, Dominikánská republika, Itálie, Senegal, Portoriko).

Mužský turnaj v Tokiu se uskuteční od 25. července do 7. srpna. Ve skupině B jsou úřadující vicemistři světa Australané, Nigérie a vítězové kvalifikací ve Splitu i Bělehradu. V "céčku" se představí mistři světa Španělé, Argentina, domácí Japonsko a nejlepší celek z Kaunasu.

Olympijský turnaj žen začne o den později, vítězky posledních šesti olympiád Američanky ve skupině B narazí na domácí Japonsko, Nigérii a Francii. V "áčku" jsou úřadující mistryně Evropy Španělky s Koreou, Srbskem a Kanadou, v "céčku" pak Austrálie, Portoriko, Čína a Belgie.

Los olympijského turnaje v basketbalu:

Muži (25. července - 7. srpna):

Skupina A: Írán, Francie, USA, vítěz kvalifikace ve Victorii.

Skupina B: vítěz kvalifikace ve Splitu, Austrálie, vítěz kvalifikace v Bělehradu, Nigérie.

Skupina C: Argentina, Japonsko, Španělsko, vítěz kvalifikace v Kaunasu.

Ženy (26. července - 8. srpna):

Skupina A: Korea, Srbsko, Kanada, Španělsko.

Skupina B: Nigérie, Japonsko, Francie, USA.

Skupina C: Austrálie, Portoriko, Čína, Belgie.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy