Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL moment dne

Basketbalisté prohráli v Maďarsku, přesto slaví postup na ME

Szolnok (Maďarsko) – Stačil jeden koš za dva body a českým basketbalistům zbyly oči pro pláč. Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga však nakonec mohou i přes prohru 68:83 v Maďarsku slavit postup na mistrovství Evropy. Rozhodly o tom výsledky v ostatních skupinách, díky nimž Češi s jistotou skončí mezi šesticí nejlepších týmů na druhých místech.

Evropský šampionát v příštím roce měla hostit Ukrajina, která však o pořadatelství přišla. Náhradní organizátor teprve bude určen.

"Je to jeden z nejšťastnějších dní mého basketbalového života. Pětinu svého života trávím v Česku, proto se cítím jako Čech a jsem hrdý na to, že se nám povedlo postoupit," řekl izraelský trenér reprezentace Ronen Ginzburg, který předtím sedm let působil v Nymburce. "Tohle pro mě znamená více než všechny úspěchy s Nymburkem. S ním jsme sice porazili skvělé soupeře jako CSKA Moskva, ale toto je národní tým," dodal.

Maďaři potřebovali k naději na postup vyhrát minimálně o 17 bodů, a tak od začátku do zápasu vtrhli zhurta. Společně s bouřlivým hledištěm a dusnem v hale vytvořili pekelnou atmosféru, ve které se však Češi neuškvařili, ale trpělivě odráželi nápor domácích. Nerozhodilo je ani to, že asistenta trenéra Růžičku trefila do hlavy mince z hlediště.

K velmi dobrému výkonu se rozehrál pivot Houška, který se k týmu připojil až v závěru kvalifikace. Jen za poločas dal 10 bodů a držel Čechy na dostřel ve chvíli, kdy Maďaři utekli až na osm bodů.

Ve druhé půli se českému výběru přestala dařit střelba, tým ale táhl rozehrávač Satoranský, který si chodil pro fauly a proměňoval trestné hody. Maďarům naopak začaly vycházet i těžké trojky, získali náskok osmi bodů, a to rozpumpovalo domácí fanoušky.

Maďarsko se chytlo a vedení už nepustilo, zápas se změnil pro hosty v úkol neprohrát o 16 bodů. To si Češi komplikovali i smolným vlastním košem Pumprly. Minutu a půl před koncem se Vojvodovi povedlo těžkou trojkou odskočit na rozdíl 16 bodů, ale Satoranský předvádějící heroický výkon držel české naděje.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalisté prohráli v Maďarsku, přesto slaví postup na ME

V útoku byl však na vše příliš sám. V závěru mu pomohl Houška a Češi o jediný koš v dramatické koncovce udrželi výsledek, který jim zaručil druhé místo ve skupině.

"Bohužel nám nešla střelba, nikdo se nemohl chytnout. Kdyby nám padlo několik otevřených střel, vypadalo by to jinak. Ale o to je cennější, že jsme to urvali alespoň takhle," řekl Ginzburg. "Satoranský ukázal svůj charakter, nesl tým na svých ramenou a ukázal, že roste v opravdu velkého hráče," pochválil basketbalistu Barcelony, který donutil soupeře hned k 13 faulům a proměnil 13 trestných hodů. Společně s Houškou byl s 18 body nejlepším střelcem českého týmu.

Na předchozím ME obsadili čeští basketbalisté dělené 13. místo. Předtím na kontinentálním šampionátu startovali naposledy v roce 2007. "Měli jsme teď hodně problémů se skládáním týmu, ale věřím, že pokud někteří hráči ukážou větší zodpovědnost k reprezentaci, že jsme schopní za rok odehrát skvělé mistrovství. Tahle zkušenost našemu mladému týmu jen pomůže," dodal Ginzburg s odkazem na absenci důležitých hráčů Jana Veselého či Davida Jelínka.

Kvalifikace basketbalistů o ME 2015 - skupina E:

Maďarsko - ČR 83:68 (20:13, 32:31, 58:50)

Nejvíce bodů: Vojvoda 20, Thomas 14, Keller 13, N. Tóth 11 - Satoranský a Houška po 18, Pumprla 9. Fauly: 28:21. Trestné hody: 22/15 - 32/24. Trojky: 10:2.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy