Buly - debata expertů

Basketbalisté Opavy v derby udolali rivala a vyhoupli se do čela NBL před Nymburk

Basketbalisté Opavy využili nedělního zaváhání Nymburka a ujali se vedení v NBL. Do čela tabulky se vyhoupli po vítězství v derby v Ostravě 106:94, ke kterému si pomohli 17 tříbodovými koši. Činili se ale i domácí, kteří zpoza oblouku skórovali dvanáctkrát. Všech pět svých pokusů proměnil Justus Alleyn, s 30 body nejlepší střelec zápasu. Brno vyhrálo v Ústí nad Labem 89:79 a připsalo si třetí vítězství za sebou.

Basketbal
zdroj: ČTK autor: Adámek Ladislav

V ostravské přestřelce padlo už v prvním poločase 102 bodů a hosté rozhodli zápas až v poslední čtvrtině, ve které bylo k vidění dokonce 61 bodů. Opavanům se s pomocí tří trojek za sebou povedla třináctibodová šňůra od vedení 86:83.

"My jsme měli silnou minutu a půl a to rozhodlo. Chtěli jsme hrát chytřeji, ale nestalo se tak. Měli jsme štěstí, že jsme trefili pár otevřených střel v závěru. Za výhru jsem rád, ale s obranou spokojen nejsem," konstatoval opavský trenér Petr Czudek.

"Z naší strany po dlouhé době bez zápasu bylo dobrých 37 minut. Pak jsme ztratili koncentraci, udělali pár chyb v obraně a toho soupeř využil," doplnil ostravský kouč Peter Bálint.

Všichni hráči obou základních sestav skórovali dvouciferně, v opavském dresu vedl střelecké statistiky kapitán Jakub Šiřina s 27 body a přidal k tomu 11 asistencí.

Hosté v tříbodové střelbě vyrovnali vlastní sezonní maximum, proti Nymburku jim na začátku října 17 trojek na výhru nestačilo. V ostravském dresu skvěle sekundoval Alleynovi Petr Bohačík, autor 15 bodů a 17 doskoků.

Opavští basketbalisté dali Ostravě 17 trojek a vedou NBL

Vysokou produktivitu předvedli i kolínští basketbalisté, kteří porazili poslední Olomoucko 98:85. Středočeši měli tři střelce s dvacetibodovým výkonem  Theodor Dlugoš a Filip Novotný zaznamenal po 23 bodech, David Machač přidal 20.

Brňané navázali na cennou úterní výhru nad USK Praha a upevnili si čtvrté místo v tabulce. Hlavními střeleckými tahouny Brna byli autor 23 bodů Javion Blake a Radek Farský, který dal o bod méně.

Viktor Půlpán přispěl k vítězství 17 body, 10 doskoky a sedmi asistencemi. V poraženém týmu zaznamenal double double Ladislav Pecka za 22 bodů a 10 doskoků.

"Za výhru v Ústí jsem nesmírně šťastný, protože domácí tým má výborné hráče a skvělé střelce z perimetru. Pochopitelně jim hodně ublížilo, že jim chyběl pivot Rakočevič, ale na to se historie ptát nebude," řekl kouč Brna Lubomír Růžička.

"Po té koronavirové přestávce jsme si dali cíl, že vyhrajeme všechny tři zápasy před reprezentační pauzou. Šli jsme krok po kroku a tohle je odměna za tu dřinu, kterou jsme absolvovali od začátku sezony," dodal.

Děčín po vybojované výhře v severočeském derby podlehl ve Svitavách 69:78. Rozhodla poslední čtvrtina, kterou domácí vyhráli 24:9.

"Naše útočná impotence rozhodla, že jsme zápas v posledních třech minutách ztratili. Je to obrovská škoda. Rozhodně jsme měli na to uhrát tady víc," řekl děčínský kouč Tomáš Grepl.

Východočeské derby mezi Hradcem Králové a Pardubicemi skončilo vůbec poprvé výhrou Královských sokolů. Domácí tým zvítězil 75:73.