Následuje
SP Německo

Basketbalisté chtějí udržet druhé místo. Proti Rusům bude chybět Veselý

České basketbalisty, kteří mají už jistý postup na mistrovství světa, čeká ve skupině souboj proti jejich tabulkovému sousedovi Rusku. Na palubovce v Chimki se pokusí udržet druhé místo a nepustit na něj třetí Rusy. Komplikovat jim to bude absence tahounů Jana Veselého a Ondřeje Balvína, jež neuvolnily jejich euroligové kluby. Utkání sledujte od 17:30 v přímém přenosu na ČT sport nebo na webu ctsport.cz.

Jan Veselý
zdroj: ČT4 autor: Vostárek Josef

"Chceme vyhrát každý zápas a udržet si dobré rozpoložení až do mistrovství světa," pověděl kapitán Pavel Pumprla. "Rusové ještě nemají postup jistý, ale my můžeme hrát uvolněně a vyzkoušet si věci, které bychom si jinak nevyzkoušeli. Ale rozhodně tam nejedeme na výlet," dodal.

"Tím, že nemají jistý postup, tak do utkání půjdou s velkou vervou a bude na nás, jak k tomu přistoupíme. Určitě se jim to budeme snažit ztížit co nejvíce. Jsou to siloví hráči, tak uvidíme, jak se s nimi popereme," přidal rozehrávač Jakub Šiřina.

V září v Praze těsně vyhráli Češi 80:78. Tentokrát ale půjdou oba týmy do zápasu v odlišném rozložení sil. Češi budou mít z poloviny jinou sestavu. Na rozdíl od Rusů jim totiž opory Jana Veselého a Ondřeje Balvína neuvolnily euroligové kluby.

To CSKA a Chimki Moskva ruským reprezentantům start umožnily. "Když je v Rusku zaveleno, že budou hrát kluci z Euroligy, tak prostě budou hrát," konstatoval Pumprla.

Trenér Ginzburg navíc nemá k dispozici ani zraněné Blakea Schilba, Patrika Audua ani nejlepšího střelce Vojtěcha Hrubana, který se zranil při páteční prohře 65:79 s Francií a s týmem do Moskvy neodcestoval.

"Vojtovy body a obrana budou chybět. Zase je to ale příležitost pro další mladší kluky, když na ně není takový tlak výsledku. Myslím, že po zraněních nebo nemocech se mančaft vždycky stmelí. Najde se další hráč nebo hráči, kteří Vojtu v útoku nahradí. Zase budeme méně čitelní. Kdyby tady byl Vojta, tak by se na něj Rusové více připravovali," myslí si asistent hlavního trenéra Petr Czudek.

Rusku kvůli zranění prstu chybí nejlepší střelec Alexej Šved, ale další opory z Evropské ligy dorazily. Včetně Dmitrije Kulagina, který 26 body řídil páteční výhru Ruska 77:75 po prodloužení ve Finsku. Pod košem je po zranění zpět dvojnásobný vítěz Euroligy Andrej Voroncevič a o rozehrávku a nebezpečnou střelbu z dálky se stará Dmitrij Chvostov.

"Na Rusech bylo v zápase ve Finsku vidět, že byli nervózní. První poločas jim vůbec nevyšel. Bylo vidět, že tíha postupu na nich je. Když vyhráli v prodloužení, spadlo to z nich, měli obrovskou radost. Budou potřebovat vyhrát. Tlak je na Rusku, oni jsou favoriti," dodal Czudek.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy