Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Basketbalista Špaček dostal po odvolání trest na čtyři zápasy

Praha - Basketbalista Jan Špaček ze Svitav v sobotním ligovém utkání s Pardubicemi udeřil protihráče Lukáše Kotase, disciplinární komise ho za to potrestala zákazem startu v šesti zápasech a pokutou 19 tisíc korun. Šlo o nejvyšší trest v historii Národní basketbalové ligy. Po odvolání však došlo k přehodnocení skutku a snížení trestu na čtyři zápasy.

Ilustrační foto
zdroj: isifa/MAFRA autor: Michal Klíma

Špaček se provinil v derby s Pardubicemi, když ho ve třetí čtvrtině Kotas zezadu podrazil. Svitavský křídelník vstal a udeřil soupeře pěstí do obličeje. Následně se strhla mela, při které Špačka držel pod krkem pardubický kapitán Radek Nečas. Celý incident skončil vyloučením Špačka, Nečase a dvou pardubických hráčů, kteří se do potyčky zapojili z lavičky.

"Nehezká akce hráče Špačka velice nezapadá do sportovního prostředí, a proto jsem mu zastavil činnost na šest utkání nepodmíněně. Toto chování na hřiště nepatří a nemůžeme jej ukazovat našim fanouškům, mladým hráčům ani sponzorům. Je to mimo obzor mého chápání. Chápu, že hráč mohl být frustrován jak tím, že se mu v utkání nedařilo, tak tím, že ho hráč Kotas nějakým způsobem podtrhl, ale tohle na hřiště skutečně nepatří," řekl disciplinární ředitel soutěže Pavel Hlaváček, který mohl udělit trest až deset utkání nepodmíněně s pokutou až 50 tisíc korun.

Po odvolání k řediteli soutěže Miloši Pražákovi byl však jeho čin přehodnocen na napadení protihráče bez vážnějšího zranění, za což je maximální výše trestu čtyři zápasy. Proto došlo ke snížení sazby.

Je nám líto, video expirovalo.
Svitavský Špaček si za úder do obličeje nezahraje čtyři zápasy

Od Špačkovy odplaty se distancoval svitavský klub. "Jeho vina na celém incidentu je nesporná a takovéto chování není hodné profesionálního sportovce, který má jít svým chováním na hřišti i mimo něj příkladem," stojí v prohlášení klubu s tím, že po dobu trestu bude Špačkův plat věnován Dětskému centru ve Svitavách.

Trest se nevyhnul ani dalším dvěma aktérům. Nečas původně nesměl za divokou reakci hrát ve dvou zápasech, po odvolání se trest snížil na polovinu. Kotas má za nesportovní faul, který celý incident vyprovokoval, zastavenou činnost na jeden zápas. Oba musejí zaplatit 9500 korun.

Nečase, který zároveň vykonává funkci vedoucího národního týmu, se zastal kapitán reprezentace Jiří Welsch. Podle něj se zkušený pivot zachoval správně. "Kdybych si myslel, že udělal něco špatně, tak jako jeho přítel budu první, kdo mu to řekne. Já jsem mu ale řekl pravý opak - myslím si, že v dané situaci udělal to nejlepší, co mohl," prohlásil Welsch.

"Mohl do Špačka strčit a situaci tím ještě zhoršit. Mohl Špačkovi v impulsivní reakci jednu napálit a situace by se tak dostala úplně mimo kontrolu. Místo toho vzal Špačka do kravaty, odtáhnul ho stranou a v podstatě tím zabránil dalším strkanicím a problémům. Stopka za údajný 'útok na hlavu soupeře' je podle mého názoru absolutní nepochopení ze strany Disciplinární komise toho, co se na hřišti v takových momentech odehrává," dodal hráč se zkušenostmi z NBA.

Zdroj
ČT sport, ČTK, Radiožurnál

Hlavní zprávy