Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Basketbalista Gasol se uzdravuje a chce na OH v Tokiu: Mohl by to být můj poslední turnaj

Popáté na olympijských hrách – kdo z vás to má? Dosáhnout by toho mohl slavný španělský basketbalista Pau Gasol. Přesunutí Her v Tokiu kvůli pandemii koronaviru o rok dá dvojnásobnému šampionovi NBA možnost zcela se zotavit z loňského zranění, kvůli němuž přišel o účast na mistrovství světa. Znamená to ale také, že by měl absolvovat další plnohodnotnou sezonu, aby si vybojoval místo v týmu. Momentálně je přitom bez angažmá a v době olympiády bude mít 41 let.

Pau Gasol, nejlepší střelec španělského týmu na ME 2015
zdroj: REUTERS autor: Benoit Tessier

Gasol nehraje od loňského března. Tehdy utrpěl únavovou zlomeninu levé nohy a v květnu se podrobil operaci. Přišel o šampionát v Číně, kde Španělé získali titul, ale věřil v návrat do týmu pro Tokio. "Než se všechno změnilo a bylo odloženo, doufal jsem, že budu mít dost času se uzdravit ze zranění a dostanu se do formy, abych mohl zase soutěžit, hrát a i ve čtyřiceti letech nastoupit v létě v Tokiu na mých pátých olympijských hrách," řekl Gasol pro Olympic Channel.

Roční odložení olympijského turnaje přijal, ale uvědomuje si, že je to dvojsečné. "Mám teď víc času na zotavení, ale budu muset hrát na vrcholné úrovni, abych byl v létě 2021 v dobré formě a byl schopen se prosadit a pomoci své zemi. A je pravda, že v létě 2021 mi bude 41 let, což je výzva," konstatoval Gasol.

A výzvy ho motivují, takže se o to chce pokusit. "Ta touha zahrát si na páté olympiádě je pořád velmi silná. A potenciálně by to mohl být můj úplně poslední turnaj," dodal Gasol.

Je nám líto, video expirovalo.
V nejlepší pětce šampionátu je Rubio, Gasol, Bogdanovič, Fournier a Scola

Z olympijských her má dvě stříbrné medaile a jednu bronzovou, byl nejužitečnějším hráčem MS v roce 2012, na kterém Španělé poprvé v historii triumfovali, třikrát vyhrál mistrovství Evropy. V NBA prožil nejúspěšnější léta v dresu Los Angeles Lakers, s kterými získal v letech 2009 a 2010 tituly.

Do zámořské ligy přišel z Barcelony a nastupoval za Memphis, Lakers, Chicago, San Antonio a Milwaukee. V létě jako volný hráč podepsal smlouvu s Portlandem, ale kvůli přetrvávajícím potížím s nohou v týmu skončil bez odehraného zápasu.

Myšlenky na konec kariéry tehdy neměl. "Mám pro basketbal stále stejné nadšení, jako když jsem začínal, a budu makat na tom, abych se zotavil a mohl dál hrát to, co mám tak rád," prohlásil v listopadu nejlepší nováček NBA z roku 2002 a šestinásobný účastník Utkání hvězd.

Na olympijském turnaji se Španělé představí jako mistři světa, a pokud by měli zlatou jízdu zopakovat i v Tokiu a Gasolovi by se podařilo být u toho, byla by to pro něj snová rozlučka s reprezentací. "Nevím, jestli něco takového jako dokonalý konec existuje. Je jasné, že zisk zlaté olympijské medaile by jím byl, to by byl nejlepší možný konec. Ale já jsem smířený i s tím, kdybych už nemohl hrát. Měl jsem neuvěřitelnou kariéru, takže budu šťastný i tak," prohlásil Gasol.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy