Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Belgie

Rekordní večer ve Philadelphii: Smršť homerunů, showman Harper a otloukánek McCullers

Trvalo 4747 dní, než se Světová série vrátila do Philadelphie. A fanoušci si tento večer náležitě vychutnali. Phillies jsou za stavu 2:1 v sérii dvě výhry od zisku titulu a proti Houstonu Astros předvedli málo vídanou pálkařskou exhibici s výhrou 7:0. Které rekordy atakovali a přepsali domácí hráči, ale také smolař třetího finálového zápasu, nadhazovač Lance McCullers?

Radost baseballistů Phillies po homerunu
zdroj: ČTK/AP autor: Chris Szagola

1. Vyrovnaný rekord v počtu homerunů

Phillies odpálili pětkrát za plot, což znamená, že vyrovnali rekord v počtu homerunů v jednom utkání Světové série.

Tento zápas vypadal spíš jako trénink domácích na pálce. Vrhli se na Astros a energii z bouřlivé atmosféry v Citizens Bank Parku (45 712 diváků) využili k homerunům postupně Bryce Harper (první směna), Alec Bohm a Brandon Marsh (oba druhá), Kyle Schwarber a Rhys Hoskins (oba pátá).

Vše odstartovala hvězda Phillies. Harper se stal nejužitečnějším hráčem Národní ligy, kterou jeho tým ovládl v předchozím kole 4:1 na zápasy proti ambicióznímu celku San Diego Padres. A Harper měl prsty také v odstartování kanonády ve třetím zápase finále s Astros.

2. Pět homerunů v úvodních pěti směnách

Phillies skórovali pěti homeruny, které nastřádali v prvních pěti směnách. To se nikomu nepovedlo za 118 let historie Světové série.

Harper po svém dvoubodovém homerunu probral s Bohmem další strategii, a ten se opřel hned do prvního nadhozu, který na něj mířil ve druhé směně. "Co jsme si řekli, zůstane mezi námi," usmíval se potutelně Bohm, jenž zapsal jubilejní 1000. homerun v historii Světové série.

Zpět k Harperovi. V letošním play-off pálí s úspěšností 0,382 hitu a zaznamenal ve vyřazovací fázi už šest homerunů. "Prostě se jen soustředím, abychom vyhrávali, na nic jiného. Jsem vděčný, že tady můžu být a hrát Světovou sérii se svým týmem," říká Harper s klidem sobě vlastním.

3. Nečeká, prostě pálí

Bryce Harper jako jediný v historii trefil při posledním představení na pálce v domácím zápasu ve finále konference proti Padres a následně v první směně domácího duelu Světové série s Astros dva po sobě jdoucí domácí homeruny, které poslaly jeho tým do vedení. Harper na nic nečeká, prostě švihá.

Jen slova chvály pro Harpera má catcher Philadelphie J. T. Realmuto: "Je to showman. Pro tyto chvíle na hřišti žije. Vždy nakrmí publikum skvělými momenty a rozproudí ho. Nenechá nás ve štychu."

Philadelphia přečetla McCullerse na výbornou. Skórovala pět homerunů na čtyři různé typy tzv. "technických nadhozů" – dva slidery, change-up, curveball a sinker. A to je vzhledem ke statistice McCullerse zvláštní. Nadhazovač Houstonu totiž v celé sezoně až do tohoto utkání nepovolil ani jeden homerun ze 651 technických nadhozů, proti němu se skórovalo pouze na rychlé fastbally.

4. Nejhorší výkon nadhazovače v play-off

Lance McCullers dovolil soupeři v utkání pět homerunů a je prvním nadhazovačem, který tuto nelichotivou bilanci stanovil v duelu play-off MLB. Ostatní nadhazovači se alespoň o podobný příděl homerunů podělili.

"Bavili jsme se před zápasem, že do něj půjdeme hned od startu a vykolejíme ho," prohlásil Harper. "Viděli jsme ho na konci roku v Houstonu a načetli jeho nadhozy. V tomto zápase ty balony prostě nechal na středu strike zóny," přidal se Realmuto, jehož s kolegy naopak podržel Ranger Suárez, který si připsal shut-out.

Přitom McCullersovi se v play-off dosud relativně dařilo. Povolil jen tři doběhy v jedenácti směnách. V základní části za jeho záda putovaly jen čtyři homeruny z osmi zápasů, které začínal na kopci jako starter.

5. Tři homeruny za první dvě směny

Žádný nadhazovač v historii play-off nepovolil tři homeruny v prvních dvou směnách. Nikdo kromě McCullerse neinkasoval tři homeruny, aniž by nejdřív nasbíral šest outů

Phillies jsou rozjetí, v daleko lepším psychickém rozpoložení a s výhodou dalšího domácího zápasu. Před play-off byla Philadelphia pasována do role outsidera, ale tak rozhodně nepůsobí. Vyřadila St. Louis Cardinals v tzv. utkání o divokou kartu, poté poslední šampiony Atlantu Braves 3:1 na zápasy a ve finále konference favorita na Světovou sérii San Diego Padres (4:1). Nyní trápí nejlepší tým Americké ligy v základní části i play-off. Vzepře se tomuto entuziasmu Houston?

Zdroj
ESPN, USA Today, theathletic.com

Hlavní zprávy

Nejčtenější články