Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rally ČR 2024

Po 68 letech zlatí. Španělští baseballisté v Brně přestříleli Velkou Británii

Druhý titul v historii pro Španělsko. Noví mistři Evropy přestříleli Velkou Británii 11:2. Španělé dali základ k zisku zlata v první směně, kterou vyhráli 5:1, poté si nad přemožitelem české reprezentace ze čtvrtfinále udržovali dostatečný náskok. Třetí místo obsadili favorité turnaje Nizozemci po výhře 5:4 nad Německem. Český tým si už v sobotu zajistil pátou příčku po triumfu 5:1 nad Izraelem.

Španělé prošli jako jediní turnajem bez porážky a získali první kontinentální triumf od roku 1955. Celkem slaví 19. medaili. Čtvrtfináloví přemožitelé českého týmu Britové naopak nevyužili šanci vybojovat premiérové zlato, zopakovali své nejlepší umístění z let 1967 a 2007.

Finálový duel sledovalo na stadionu Draků nejvíce diváků v historii ME. Během osmi dnů navštívilo turnaj v pěti českých městech dohromady 23 438 fanoušků.

Španělé vykročili za zlatem hned v úvodní směně, kdy získali při nadhozech Austina Hassaniho pět bodů. Britové sice odpověděli čtvrtým homerunem Nicka Warda na turnaji, snížili ale jen na 1:5. Od druhé směny vystřídal Hassaniho "na kopci" Chris Messer, jemuž se podařilo španělský útok zastavit. Ve čtvrtém inningu měli Britové po chybách soupeřova nadhazovače Pabla Guilléna obsazené všechny tři mety a žádný out. Zvládli ale stáhnout jen jeden bod.

Španělé definitivně zlomili odpor soupeře v šesté směně. Před jejím úvodem přepustil Messer místo Jacobu Escheovi, změna se ale Britům nevyplatila. Přemožitelé Čechů ze skupiny A Španělé se nejprve vrátili po dvoubodovém homerunu Wandera Encarnacióna do pětibodového vedení a vzápětí přidal další homerun za dva body Engel Beltre. Místo Escheho dokončil inning Demoi Hodge.

Španělé v závěru díky precizní obraně žádné drama nedovolili. V deváté směně ještě přidali dva body a mohli po posledním autu soupeře slavit.

Nová zkušenost pro Nizozemce

Čtyřiadvacetinásobní mistři Evropy Nizozemci získali bronz poprvé. Nenavázali sice na čtyři mistrovské tituly po sobě, ani posedmadvacáté v řadě však nechyběli na stupních vítězů. Na Nizozemce zbyl duel o třetí místo po semifinálové prohře se Španělskem 6:7, ve finále chyběli Oranjes poprvé od roku 1967.

Nizozemci vedli díky třem bodům z šesté směny 3:1, ale Němci si po úspěších v sedmém a devátém dějství vynutili pokračování. V extra směně tým trenéra Jendricka Speera dokonce vedl, Nizozemci ale v dohrávce reagovali a po homerunu Dashenka Ricarda získali rozhodující dva body.

Mistrovství Evropy baseballistů v Brně:

Finále: Španělsko – Velká Británie 11:2,

o 3. místo: Nizozemsko – Německo 5:4 (v 10. směně)

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články