Následuje
Olympijský magazín

Zlatá tretra se plní hvězdami. Přijedou Schippersová nebo Baršim

Na největší domácí atletický mítink zamíří znovu plno hvězd. Účast přislíbila dvojnásobná mistryně světa v běhu na 200 metrů Dafne Schippersová z Nizozemska. V oštěpařském souboji Česka proti světu se představí vynikající Němci - olympijský vítěz Thomas Röhler a mistr světa Johannes Vetter. Chybět nebudou ani mistři ve skoku do výšky. O výhru budou bojovat úřadující světový šampion Mutaz Issa Baršim z Kataru a Rus Danil Lysenko, vítěz letošního halového MS.

Dafne Schippersová zabalená v nizozemské vlajce
zdroj: Reuters autor: Phil Noble

"Stojíme před ročníkem, v kterém už nemůžeme počítat s hlavní megastar," zmínil za pořadatele Miroslav Černošek fenomenálního sprintera Jamajčana Usaina Bolta, který v Ostravě běžel devětkrát. "Mítink má obrovský zvuk a nemůžeme si dovolit od tohoto renomé odejít. Pokoušíme se Bolta nahradit spoustou současných star a věříme, že dokážeme diváky zaujmout," řekl Černošek.

Schippersová se v Ostravě představí poprvé. "Dřív jsme o ženský sprint neměli z pochopitelných důvodů takový zájem, ale to se změnilo. Je o ni ve světě zájem a jsme rádi, že přijede," řekl sportovní manažer mítinku Alfonz Juck. "O Ostravě jsem hodně slyšela a chci to zažít a podat co nejlepší výkon," uvedla světová šampionka na 200 metrů z Pekingu 2015 a Londýna 2017. Mohla by atakovat jeden z nejstarších rekordů mítinku, který výkonem 22,07 drží Jarmila Kratochvílová z roku 1981.

Zlatá tretra ohlásila své hvězdy

Jisté je také pokračování oštěpařského souboje. Loni se Češi střetli s Němci a letos bude jejich soupeřem výběr světa. Domácí kvarteto vytvoří Jakub Vadlejch, Petr Frydrych, Vítězslav Veselý a Jaroslav Jílek. V dresu světa nastoupí Röhler a Vetter. "Uvidíme, koho dál pozveme, ale oštěp by měl být v hlavní hodině programu," doplnil Juck. "Nevadilo by mi, kdyby se útočilo na můj rekord," řekl Jan Železný, který v Ostravě hodil 94,64 metru.

Již dříve organizátoři ohlásili start běžce Pavla Masláka a koulaře Tomáše Staňka. "Je skvělé, že máme domácí hvězdy schopné vyhrát," řekl Juck.

Přijedou také mistr světa v dálce Luvo Manyonga z JAR, čerstvý halový šampion z Birminghamu Juan Miguel Echevarría z Kuby nebo olympijský vítěz ve vrhu koulí Ryan Crouser z USA.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy