Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ŠKODA CUP - Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš

Sedmibojař Stráský překonal poprvé šest tisíc bodů, Charltonová vylepšila svůj rekord

O závěrečné pokoření světového rekordu se postarala na halovém šampionátu v Glasgow bahamská sprinterka Devynne Charltonová na trati 60 metrů s překážkami. Roli favorita i zlatou příčku obhájil skokan Armand Duplantis. Český sedmibojař Vilém Stráský v osobním rekordu 6080 vybojoval šestou příčku, Ondřej Kopecký skončil devátý.

Životní sedmiboj absolvoval v glasgowské hale svěřenec Romana Šebrleho Stráský. Vítěz loňské univerziády poprvé překonal hranici 6000 bodů. V závěrečném kilometru si vylepšil osobní rekord na 2:39,56 a doběhl třetí. Díky tomu se dostal o čtyři body před Nizozemce Svena Jansonse.

O další místo si polepšil po odstoupení průběžně pátého Markuse Rootha. Z překonání šestitisícovky měl radost. "Myslím, že to jenom dokazuje tu obrovskou práci, co děláme s trenérem Romanem, že to funguje. Je to jeden z mezikroků. Jestli chci pomýšlet na medaile, tak se budu muset ještě zlepšit," poznamenal čtyřiadvacetiletý atlet.

Soutěž dokončilo devět vícebojařů. Poslední z nich byl český šampion Kopecký, který od prvního dne bojoval s bolavou patou. Výrazně zaostal za svými možnostmi, ale připsal si umístění v nejlepší desítce. Halovým mistrem světa se stal Švýcar Simon Ehammer, jenž v závěrečném kilometru uhájil náskok před vítězem této disciplíny Sanderem Skotheimem. Získal 6418 bodů a norského rivala v součtu porazil o jedenáct bodů.

Bahamská sprinterka Charltonová ve finále šedesátky překážek zvítězila výkonem 7,65 sekundy, což byl o dvě setiny rychlejší čas než na únorovém mítinku v New Yorku. Osamostatnila se tak v čele historických tabulek. O primát se zhruba dva týdny dělila s Američankou Tiou Jonesovou, která na halovém mistrovství světa nestartovala.

Osmadvacetiletá Charltonová procházela soutěží v Glasgow bez zaváhání a po stříbru z Bělehradu 2022 se tentokrát stala halovou světovou šampionkou. Ve finále nechala o devět setin za sebou Francouzku Cyrénu Sambaovou-Mayelaovou. Bronz získala Polka Pia Skrzyszowská (7,79).

Finálové umístění tyčkařů
zdroj: Reuters autor: Hannah McKay

Roli favorita s velkými komplikacemi potvrdil tyčkařský fenomén Armand Duplantis. Na 585 cm až napotřetí odvracel hrozbu toho, že by skončil bez medaile. Nakonec ale Švéd získal sedmý titul na vrcholných akcích v řadě. Zajistil si ho na 595 centimetrech. Pak přidal ještě deset, ale na světový rekord 624 cm útočil marně. Stříbro získal Američan Sam Kendricks výkonem 590 cm. Třetí byl Řek Emmanuil Karális (585 cm).

Mužské finále štafety na 4 x 400 metrů bylo tentokrát bez české účasti. V americké štafetě nastoupil sprinter Noah Lyles, který by rád běžel dlouhou štafetu i na olympijských hrách v Paříži. I díky němu tým USA dlouho vedl, ale Belgičané se jich drželi a jejich finišman Alexander Doom po triumfu v individuálním závodě předvedl další skvělý závěr. Tentokrát tím zajistil zlato nejen sobě, ale také Jonathanu Sacoorovi, Dylanu Borléemu a Christianu Iguacelovi. Společně zaběhli čas 3:02,54.

Ženskou štafetu vyhrály nizozemské čtvrtkařky v čele se světovou rekordmankou Femke Bolovou a stříbrnou ženou individuálního závodu Lieke Klaverovou.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články