Následuje
SP Bulharsko

Židovská výškařka je po 73 letech konečně rekordmankou

Berlín - Po 73 letech byla někdejší výškařka Gretel Bergmannová uznána německou rekordmankou. V roce 1936 skočila 160 centimetrů, ale nacističtí sportovní funkcionáři odmítli výkon židovské atletky zapsat do tabulek jako národní rekord. "Víme, že to není žádné odškodnění, ale jde o zjednání spravedlnosti a symbolické gesto úcty k ní," komentoval krok Německého atletického svazu jeho čestný předseda Theo Rous. Bergmannová které je 95 let, se o uznání rekordu dozvěděla ve Spojených státech, kde žije s o čtyři roky starším manželem.

Bergmannová emigrovala, do Německa ale nakonec zavítala

V roce 1933 byla bývalá atletka kvůli svému původu vyloučena z klubu v Ulmu a kvůli obavám z nacistů ji rodiče poslali do Británie, kde vyhrála tamní šampionát. Úřady ji nátlakem donutily k návratu, aby ukázaly, že je Německo liberální. Pak jí však dva týdny před olympijskými hrami v Berlíně v roce 1936 zakázaly účast.

V následujícím roce Bergmannová emigrovala do USA, kde dokázala vyhrát národní šampionát nejen ve skoku do výšky, ale také ve vrhu koulí. Na začátku druhé světové války sportovní kariéru ukončila a zařekla se, že na německou půdu už nikdy nevstoupí. Proto chyběla v roce 1995 v Berlíně, když tam po ní pojmenovali sportovní areál. Před deseti lety už přijela na podobnou slavnost do rodného Laupheimu, kde nese její jméno stadion.

Hlavní zprávy