Následuje
BasketManie

Z nominace na mistrovství světa v Dauhá se zatím raduje 23 českých atletů

Účast na světovém šampionátu v atletice, který začne 27. září v Dauhá, má aktuálně jistou 23 českých reprezentantů - 10 mužů a 13 žen. Další ještě mohou přibýt na základě pozvánky mezinárodní federace IAAF. Šestnáctka závodníků bude o co nejlepší umístění usilovat v individuálních startech, dalších sedm běžců je v nominaci kvůli mužské a smíšené čtvrtkařské štafetě.

Zuzana Hejnová v závodě na 400 metrů překážek
zdroj: Reuters autor: JOHN SIBLEY

Titul z Londýna bude obhajovat trojnásobná světová šampionka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, která se letos vrací po druhé mateřské pauze. Papírově by však měla mít z českých oštěpařek větší šance úřadující vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková - na kontě má totiž třetí nejlepší výkon v sezoně. Do Dauhá se díky postavení ve světových tabulkách dostala také Irena Šedivá, jež byla loni ve finále ME.

V silné americké konkurenci se bude snažit na medailové pozice prosadit překážkářka Zuzana Hejnová. Dvojnásobná mistryně světa z let 2013 a 2017 se chystá na osmé MS, před dvěma lety v Londýně skončila čtvrtá.

Stříbro z Londýna bude obhajovat oštěpař Jakub Vadlejch, kterému ale v redukovaných letošních tabulkách patří až třinácté místo. Z českých závodníků ho doplní jen mistr světa z roku 2013 Vítězslav Veselý. Předloňský bronzový medailista Petr Frydrych se do Dauhá nekvalifikoval.

K oporám týmu by měl patřit i koulařský český rekordman Tomáš Staněk. Trojnásobný medailista z halových šampionátů na velkou medaili pod širým nebem stále čeká, loni na ME i předloni na MS byl čtvrtý. V konkurenci řady koulařů s výkony za 22 metrů mu letos patří jedenáctá pozice za 21,67 metru.

Díky postavení ve světovém pořadí se kvalifikovali také oba mílaři, přestože nesplnili ostrý limit IAAF. Jakub Holuša tak bude mít šanci obhajovat páté místo z Londýna. Filipa Sasínka čeká na MS premiéra.

Debut mají v individuálních disciplínách před sebou také čtvrtkařka Lada Vondrová, Kristiina Mäki na patnáctistovce a maratonkyně Marcela Joglová.

Hrubou nepustí do Dauhá zranění

Splněný limit IAAF měla také výškařka Michaela Hrubá, která na halovém ME v Glasgow skončila šestá výkonem 194 centimetrů, ale zdravotní problémy jí neumožní startovat. Krátce před červencovým ME do 23 let totiž utrpěla výron v kotníku s natrženými vazy a nedávno předčasně ukončila sezonu.

Plánovaně bude na MS chybět také nejlepší český čtvrtkař Pavel Maslák, který pomohl štafetě k postupu na šampionát. Vzhledem k pozdnímu termínu MS dal přednost přípravě na olympijskou sezonu, v jejímž úvodu by mohl útočit na čtvrtý halový světový titul na 400 metrů.

Nominace ČR na atletické MS v Dauhá:

Muži: Jakub Holuša, Filip Sasínek (oba 1500 m), Tomáš Staněk (koule), Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý (oba oštěp), Michal Desenský, Filip Ličman, Vít Müller, Patrik Šorm, Jan Tesař (všichni 4x400 m)

Ženy: Zuzana Hejnová (400 m př.), Nikola Ogrodníková, Barbora Špotáková, Irena Šedivá (všechny oštěp), Lada Vondrová (400 m a 4x400 m), Kristiina Mäki (1500 m), Marcela Joglová (maraton), Romana Maláčová (tyč), Kateřina Šafránková (kladivo), Kateřina Cachová (sedmiboj), Anežka Drahotová (chůze), Martina Hofmanová (4x400 m), Tereza Petržilková (4x400 m).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy