Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Velká cena primátora hl. m. Prahy

WADA opět trestala. Rusku suspendovala antidopingovou agenturu

Colorado Springs – Kvůli obřímu dopingovém skandálu dostalo Rusko další trest. Světová antidopingová agentura (WADA) suspendovala ruskou antidopingovou agenturu, jejíž fungování označila za nevyhovující. Vedení WADA se na tom jednomyslně shodlo na svém zasedání v Colorado Springs. Bez fungující antidopingové agentury Rusko nemůže hostit mezinárodní soutěže ani se ucházet o jejich pořádání.

Světová antidopingová agentura WADA
zdroj: ČTK/AP autor: LAURENT GILLIERON

Odebrání oprávnění ruské agentuře doporučila ve své zprávě nezávislá vyšetřovací komise WADA, podle které v Rusku v minulosti docházelo k systematickému a státem podporovanému dopování atletů. Na základě těchto informací už mezinárodní federace IAAF až do odvolání vyloučila ruské atlety ze všech soutěží.

WADA už před týdnem také mimo jiné navrhla doživotní zákaz činnosti čtyřem trenérům, jednomu lékaři a pěti sportovcům: olympijské vítězce v běhu na 800 metrů z Londýna Marii Savinovové, bronzové medailistce ze stejného závodu Jekatěrině Poistogovové a dalším běžkyním Kristině Ugarovové, Anastasii Bazdyrevové a Taťjaně Mjazinové.

Je nám líto, video expirovalo.
Karas: Pokud by se vyšetřovali nejen atleti, vyvolalo by to v ruském sportu paniku

O licenci WADA přišla v minulých dnech také antidopingová laboratoř v Moskvě, pracovat se vzorky nesmí podle předběžného rozhodnutí půl roku. Její ředitel Grigorij Rodčenkov minulý týden rezignoval. Podle zveřejněné zprávy měl údajně zničit před loňským prosincovým auditem přes 1400 uchovaných vzorků. O případném prodloužení trestu nebo navrácení licence bude rozhodovat disciplinární komise WADA.

Sportovci volají po prošetření nejenom atletiky

Na jednání v Colorado Springs zaznělo i volání po rozšíření vyšetřování na veškerý sport v Rusku. Podle kanadské olympijské vítězky v běhu na lyžích Beckie Scottové, jež předsedá komisi sportovců WADA, si i ostatní zaslouží prověření čistoty svých sportů.

Šéf WADA Craig Reedie se k tomuto požadavku konkrétně nevyjádřil. Konstatoval ale, že vyšetřovací pravomoci a finanční možnosti WADA budou rozhodně předmětem dalších diskusí.

"Pokud by se naplnily hrozby, že by měly být učiněny kroky k vyšetřování sportovců i v jiných odvětvích, v ruském sportu by to určitě vyvolalo paniku," odhadl zpravodaj ČT v Rusku Miroslav Karas. "Hovoří se i o plavcích, o cyklistech a tak dále. Další vyšetřování by v ruském sportu spustilo kolotoč obvinění a podezření, která by na pozici sportu v této zemi měla velmi neblahý vliv," dodal.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články