BBV po 25 letech

Vrabcová Nývltová znovu nebyla daleko vlastnímu českému rekordu

Eva Vrabcová Nývltová útočila na Olomouckém půlmaratonu na vlastní český rekord. Nakonec za ním zaostala o devět sekund. Mezi ženami obsadila páté místo se ztrátou 3:40 minuty na vítěznou Netsanet Gudetaovou. Závod mužů vyhrál Stephen Kiprop v novém traťovém rekordu 1:00:15.

Vrabcová Nývltová dlouho atakovala svůj čas z dubnového Pražského půlmaratonu, kde o sekundu překonala 24 let starý český rekord Aleny Peterkové. V závěru však mírně zpomalila.

"Je to hodně cenný čas, ale trošku mě to mrzí, protože průběh desítkou i patnáctkou byl ještě o mnoho lepší. Ke konci foukalo proti a běžela jsem sama, navíc ty kostky mě úplně 'zabily'. Mrzí mě, že to o těch deset vteřin nedopadlo a že mě porazily dvě Evropanky," uvedla nejlepší česká vytrvalkyně v rozhovoru pro Českou televizi.

Kromě dvou Etiopanek nestačila na naturalizovanou Španělku Trihas Gebreovou a Francouzku Clemence Calvinovou. "Směrem k mistrovství Evropy mi to ale ukázalo, že pokud teď zvládneme přípravu v Livignu, tak ten výkon v Berlíně bude stát za to," řekla.

Teprve osmnáctiletý Kiprop zvítězil o 22 sekund před favorizovaným Etiopanem Jemalem Yimerem a ubral dvě sekundy z traťového rekordu svého krajana Geoffreyho Ronoha z roku 2014. Nejlepším z českých běžců byl na čtrnáctém místě Jiří Homoláč v čase 1:06:20, jímž porazil o půl minuty patnáctého Víta Pavlištu.

Olomoucký půlmaraton:

Muži: 1. S. Kiprop (Keňa) 1:00:15, 2. Yimer (Et.) 1:00:37, 3. Kimpchumba (Keňa) 1:00:57, ...14. Homoláč (Univerzita Brno) 1:06:20, 15. Pavlišta (Slovan Liberec) 1:06:50, 17. Lichý (TŽ Třinec) 1:07:31.

Ženy: 1. Gudetaová 1:07:30, 2. Mergiaová (obě Et.) 1:09:45, 3. Gebreová (Šp.) 1:09:51, ...5. Vrabcová-Nývltová (Olymp Praha) 1:11:10, 11. Joglová (FTVS Praha) 1:16:44, 12. Jíšová (USK Praha) 1:18:57.