Následuje
ODM 2020: Snowboarding

Vrabcová-Nývltová musí za splněný olympijský limit sehnat psa

Praha - I s bolavým kolenem, na které upadla vpředvečer Pražského maratonu při běhu na náplavce, vybojovala Eva Vrabcová-Nývltová olympijský limit. Díky úspěšnému boji o účast na Hrách v Riu de Janeiro prohrála sázku se svým fyzioterapeutem Richardem Jislem, kterému musí koupit psa. I za to, jak ji dokázal po zdravotní stránce připravit na její první maraton v životě.

Eva Vrabcová-Nývltová
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

"Chovatelé, hlaste se mi," řekla Vrabcová-Nývltová s úsměvem na tiskové konferenci po Pražském maratonu. Předmětem sázky ze zimní sezony je pes rasy Akita Inu, kterého nyní musí koupit. Ceny za štěňata se pohybují kolem 10 000 korun. "Dal mě včera (Jisl) dohromady, když jsem si rozbila to koleno, musím mu poděkovat," podotkla běžkyně na lyžích, která se při maratonské premiéře zařadila časem 2:30:10 na 2. místo české historie.
 
Sobotní nehodě se zprvu smála. "Protože upadnout na náplavce na rovině o kostku na chodníku před tolika lidmi, to se opravdu moc často nevidí," uvedla. Když se ale chtěla znovu rozběhnout, smích ji přešel. "Nicméně jsem věděla, že to není nic vážného. Ale ta bolest byla nepříjemná, rozběhnout se rychle byl ráno trochu problém."
 
Budík jí dnes zvonil už ve čtyři hodiny ráno, protože chtěla jít včas na snídani. "Musela jsem. Ale rozhodně to byl dnes perfektní den. Těch věcí, které se sešly, bylo strašně moc. Těším se, až to oslavím s kamarády a manželem," zmínila Martina Vrabce, který je zároveň jejím atletickým koučem.

Maratonskou premiéru si užila a ani ji moc nebolela

"Každý maraton bolí, ale nic výrazného. Uvidím, jak budu mluvit zítra, až se to rozleží, ale opravdu jsem si to užila," prohlásila pátá žena z olympijských her v Soči na 30 km volnou technikou. V první polovině trati dokonce útočila na český rekord Aleny Peterkové 2:27:00 z roku 1995. Na ten však nemyslela. "Kluci mě brzdili, ale já jim řekla, že poběžím, dokud to půjde," uvedla Vrabcová-Nývltová.

Pak běžela proti větru a poprvé se podívala na hodinky, které si původně nechtěla vzít, aby se nestresovala mezičasy oproti olympijskému limitu."Podívala jsem se na ně někde na 33. kilometru," řekla. Viděla, že i když zpomalila, limit 2:35:00 bez potíží zvládne. "Věřit jsem začala čtyři kilometry před koncem, ale věděla jsem to až v cíli. Maraton je zrádný."

O limitu před závodem mluvilo spíše její okolí, sama teď nechce moc hovořit ani o Riu. Před olympiádou ji čeká ještě červencové ME v Amsterodamu, kde poběží půlmaraton. "To bude moje první atletická akce, bude to na zkušenou. Ale určitě tam ani na jedno nechci jet jen do počtu. Teď se jen dobře připravit," plánovala třicetiletá závodnice. Cítí, že má rezervy. "Běžela jsem sama a proti větru, nemohla jsem na konci zrychlit," řekla.

Vrabcová-Nývltová v cíli závodu Běchovice - Praha
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

S technikou běhu jí poradí Kratochvílová, do přípravy zařadí kolečkové lyže

Nyní se vydá za atletickou legendou Jarmilou Kratochvílovou, aby jí pomohla s technikou běhu. Návrat k lyžím se nejspíše odsouvá. Do konce srpna bude jen atletkou. I když... "Já pořád říkám, že v tom zase tak velký rozdíl není. Do přípravy určitě zařadím kolečkové lyže, protože pohybový aparát není zvyklý, že dvakrát denně běhá. Potřebuju to prostřídat, abych si neudělala nějaké zranění," prohlásila.

Nevylučuje proto, že se v zimě na lyžích objeví. "Nicméně v tuhle chvíli si chci ten atletický rok užít. Běhání mě opravdu strašně moc baví, té dřiny na lyžích bylo moc. Můžu se v zimě postavit na nějaký závod, to se uvidí," uvedla Vrabcová-Nývltová.

Vrabcová-Nývltová se jako pátý český sportovec zúčastní letních i zimních olympijských her. Letní premiéra čeká v Riu i trojnásobnou olympijskou vítězku v rychlobruslení Martinu Sáblíkovou, která pojede cyklistickou časovku. V minulosti na letních i zimních hrách startovali Kateřina Neumannová, Kateřina Nash (běh na lyžích a horská kola) a Roman Hrabaň (desetiboj a boby).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy