World Athletics Continental Tour Gold 2024

Vítězství v Pražském půlmaratonu obhájil Kimeli, nejlepším Evropanem byl Homoláč

Pražský půlmaraton stejně jako v minulém roce vyhrál Keňan Benard Kimeli. Loňský rekord nepokořil, v cíli byl v čase 59:07, což ho řadí na čtvrté místo letošních tabulek. Jeho krajanovi, nejrychlejšímu půlmaratonci této sezony Stephenu Kipropovi, se zaútočit na maximum nepodařilo, doběhl až třetí. Mezi dva soky se vklínil třetí Keňan Felix Kibitok. Největší domácí hvězda Jiří Homoláč své přání dostat se poprvé pod hranici 63 minut nenaplnil. Přesto byl nejrychlejším Evropanem. Mezi ženami byla nejrychlejší Caroline Kipkiruiová reprezentující Kazachstán (1:05:44), která tak navázala na loňský triumf na desetikilometrové pražské Grand Prix.

Pražský půlmaraton
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Elitní muži zrychlovali ve druhé polovině závodu. Ještě kilometr před cílem byla v čele trojice Kimeli, Kiprop a Kibitok.

Jako první z ní odpadl nejrychlejší muž této sezony Kiprop. Kimeli pak znovu zaútočil v zatáčce na Mánesův most a v posledních stovkách metrů setřásl i Kibitoka. Osobní maximum si Kimeli vylepšil o 40 sekund. "Jsem šťastný, mám osobní rekord a je to kvalitní čas," pochvaloval si.

Homoláč na trati částečně spolupracoval s Francouzem Felixem Bourem. Jako nejlepší zástupce starého kontinentu proběhl cílem na 12. místě, ale z času 1:04:03 nebyl nadšený. Bylo to o 40 sekund pomalejší než jeho osobní rekord.

Dramatický závěr Pražského půlmaratonu s ohlasy

"Jsem rád, ale chtěl jsem útočit asi na o minutu lepší čas. Bohužel jsem běžel skoro celý závod sám. Nedá se nic dělat," prohlásil v cíli Homoláč. Cenné vteřiny ztratil podle svých slov mezi 15. a 20. kilometrem. "Mělo mi foukat do zad, ale bohužel to tak nebylo," dodal nejlepší český vytrvalec současnosti.

Mezi ženami dominovala Kipkiruiová, která zvítězila zhruba o půlminutu před africkou vytrvalkyní v izraelských barvách Lonah Salpeterovou. Druhá žena historických tabulek Fancy Chemutaiová závod nedokončila. Nejlepší domácí běžkyní byla při absenci české rekordmanky Evy Vrabcové-Nývltové Eva Filipiová (1:20:19).

Výsledky Pražského půlmaratonu

Muži: 1. Kimeli 59:07, 2. Kibitok 59:08, 3. Kiprop 59:20, 4. Koech 1:00:30, 5. Rono (všichni Keňa) 1:00:37, 6. Kibet (Uganda) 1:00:59, ...12. Homoláč 1:04:03, 17. Vaš 1:07:43, 22. Csirik (všichni ČR) 1:10:03.

Ženy: 1. Kipkiruiová (Kaz.) 1:05:44, 2. Salpeterová (Izr.) 1:06:09, 3. Mathathiová 1:07:51, 4. Cheruiyotová (obě Keňa) 1:08:27, 5. Gebreová (Šp.) 1:10:03, 6. Nukuriová (USA) 1:11:16, ...11. Filipiová 1:20:17, 12. Jíšová 1:20:47, 14. Hanzlová (všechny ČR) 1:23:05.