Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rudolf Kučera

Vítězný Maslák: Pro MS tohle nic neznamená

Göteborg - Z Pavla Masláka vyrůstá čtvrtkař světové extratřídy. Ve dvaadvaceti letech na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu neměl pro své soupeře slitování, zničil je způsobem startcíl a doběhl si po titulu z loňských Helsinek pro druhé evropské zlato. Možná víc než způsob běhu ale šokoval i jeho výkon, neboť časem 45,66 sekundy vytvořil český rekord o takřka půl sekundy.

Pavel Maslák
zdroj: Getty Images autor: Michael Steele

Maslák si stanovuje velké cíle. Ale ten výkon ho trochu překvapil. "Že vyhraji, to jsem věřil od začátku a byl si jistý v poslední zatáčce, ale ten čas mě trochu překvapil," uznal Maslák. Přesto už v semifinále vypuštěným závěrem naznačil, že formu má i přes nevydařený rozběh velkou. "V pátek mi to ještě úplně nejelo, ale dneska to přišlo úplně samo. Asi to vyladění formy přišlo v pravý čas," prohlásil.

Od začátku běžel první i proto, aby se vyhnul kolizím. "Byl jsem trochu překvapený, že se to rodilo až překvapivě lehce, lépe, než jsem čekal," přiznal. "Myslel jsem, že budu na seběhu s Rusem, podle toho, jak se to vyvíjelo včera, ale pojal to volněji. Nechal mě dostat se k mantinelu," popisoval Maslák.

Je nám líto, video expirovalo.
Zlatá čtvrtka a bezprostřední reakce Pavla Masláka

Když Maslák probíhal cílem, vyplázl jazyk a zvedl ruku vítězně k nebi a vztyčil ukazováček. Loni v Helsinkách si stejný pocit užil podobně. "Určitě, je to stejná akce, skoro stejní soupeři, jsem moc rád, že to je další zlatá medaile," radoval se Maslák. Už ráno měl jasno v hlavě, že chce obhájit. "Záleží, jak se k tomu člověk postaví. Pro mě to nebyla obhajoba, prostě jsem chtěl vyhrát," prohlásil, že si nepřipouštěl tlak favorita.

Maslák není kometou, co vyletěla až v loňské olympijské sezoně. Už jako žák, dorostenec i junior vynikal a překonával národní rekordy svých kategorií. Byl už na mistrovství světa do 17 let v Ostravě v roce 2007, kdy mu bylo šestnáct let. Ze stejného města si v roce 2011 přivezl bronz z evropského šampionátu do 22 let z dvoustovky, která byla ještě předloni jeho hlavní tratí.

Ještě na MS 2011 v Tegu vystrčil růžky na dvoustovce při běhu s Usainem Boltem, ale když loni zjistil, že na dvakrát tak dlouhé trati má větší šanci, změnil disciplínu. A od té doby láme rekordy a sbírá úspěchy. "Věřil jsem, že to přijde. V trénincích se mi běhalo dobře. Bylo otázkou času, než se to ukáže," prohlásil Maslák.

Jako úřadující mistr Evropy má jistý start na MS v Moskvě, kde by při jeho formě měl být ve finále a uspět tak i v absolutní světové konkurenci, vždyť aktuálně mu patří druhé místo ve světových tabulkách. "To ale neznamená vůbec nic, začíná se od znova. Bude důležité, jak mi vyjde příprava. Že bych měl odjíždět s tím, že to bude lepší, to ne," měl jasno. "Venku budou běhat jiní a jinak," ujistil. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy