Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
O pohár prezidenta ČTS

Veselý myslí na zlato z ME

Praha - Byl celý podzim a zimu zdravý, příprava se mu extrémně povedla, srovnal si myšlení, umí se vypořádat s nervozitou a dospěl. Hlavně proto je Vítězslav Veselý momentálně nejlepším oštěpařem na světě. Devětadvacetiletý atlet prožívá životní sezonu, osobní rekord si v Oslu vylepšil na 88,11 metru a platí za jednoho z největších favoritů nejen blížícího se mistrovství Evropy v Helsinkách, ale také na olympijských hrách v Londýně.

Vítězslav Veselý
zdroj: Getty Images

"Na základě těch výkonů, co jsem předváděl, musím myslet na medaili," řekl Veselý dva týdny před ME. "A kdyby se tam povedla ta nejcennější, tak by to bylo super a povzbuzení před olympiádou," uvedl. Jeho konkurence se však rekrutuje hlavně z evropských soupeřů. "Je takřka totožná a je jasné, že ostatní neřekli poslední slovo a budou se určitě zlepšovat," tušil.

Veselý by se nezlobil, kdyby v Helsinkách vyhrál. Moc dobře ví, jaký je rozdíl mezi prvním a druhým místem či mezi medailí a čtvrtou pozicí, kterou obsadil loni na MS v Tegu. V zemi oštěpu zaslíbené by se nejspíš stal hrdinou, navíc by vybojoval zlato z ME pro trenéra Jana Železného, který kontinentální šampionát nikdy nevyhrál, byť je světovým rekordmanem a trojnásobným olympijským vítězem i mistrem světa.

Společně si oba ale nastavili, že ME je pouze mítink, na nějž se neklade důraz. Psychické vyčerpání by se totiž mohlo projevit na dalším průběhu sezony s vrcholem v Londýně. "Musím se i po Evropě těšit na hlavní závod," měl jasno Veselý.

"Jsem závodní typ a nechci, aby mi Evropa vzala síly. Možná se budu cíleně tlumit, nechci to moc prožívat," řekl. "Je to ale těžké, když jsem favorit. Trénink tomu přizpůsobíme, že se nejedná o důležitý závod, tak snad to pomůže i mojí hlavě a psychice," věřil.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy