Následuje
La Diagonela Engadin

V soutěži kladivářů v Ostravě padly nejlepší světové výkony roku

Ostrava - Nejlepší světové výkony letošní sezony padly v obou kladivářských soutěžích v předprogramu atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava. O mužský se postaral Maďar Krisztián Pars, ženský vytvořila Němka Betty Heidlerová. Na poslední chvíli se pak organizátorům podařilo domluvit start ukrajinského výškaře Bohdana Bohdarenka, který v sobotu v New Yorku vyrovnal evropský rekord 242 centimetrů a při každém z letošních čtyř startů se pokoušel o překonání světového rekordu.

Betty Heidlerová
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

Pars hodil v druhé sérii 81,57 metru a vlastní výkon z Veszprému překonal o 16 centimetrů. Druhý skončil Dilšod Nazarov z Tádžikistánu, který se o 62 cm rovněž dostal za hranici 80 metrů, třetí místo obsadil polský mistr světa Pawel Fajdek (79,65).

Nedařilo se Lukáši Melichovi, bronzovému medailistovi z loňského MS v Moskvě, který se od začátku sezony potýká s problémy s technikou. Hodil 72,75 metru, což znamenalo poslední osmé místo. "Dám si ještě jeden dva závody a pak musím trénovat na ME," řekl.

Heidlerová poslala náčiní na rovných 78 metrů a dosavadní vedoucí ženu tabulek Wang Čeng z Číny přehodila o 32 centimetrů. Druhá skončila Polka Anita Wlodarczyková (76,41), třetí místo obsadila Kathrin Klaasová z Německa (74,61). Tereza Králová byla za hod 65,85 metru osmá.

Zlatou tretru odstartovala soutěž kladivářů

Zlatá tretra na poslední chvíli získala výškaře Bondarenka

Sportovní manažer mítinku Alfons Juck začal jednat s Bondarenkovým manažerem v sobotu večer, když bylo jasné, že do Ostravy nepřijedou avizované výškařské hvězdy Rus Ivan Uchov a Američan Erik Kynard. "Jsme rádi, že to nakonec vyšlo. Měli jsme štěstí, že po New Yorku letěl rovnou domů na Ukrajinu," řekl Juck.

V sobotu na Diamantové lize v New Yorku svedl Bondarenko elektrizující souboj s Katařanem Mutazem Essou Baršimem, který vyhrál jen na pokusy na výšce 242 cm. Bondarenko tím vyrovnal nejlepší kontinentální výkon historie Švéda Patrika Sjöberga a Uchova, jenž skočil 242 na letošním halovém mítinku v Praze.

O překonání světového rekordu, který drží jednadvacet let skokem přes 245 centimetrů legendární Kubánec Javier Sotomayor, se Bondarenko pokoušel při všech dosavadních startech v Marrákeši, v Římě, v Tokiu a naposledy v New Yorku. "Teď usedl do letadla v Charkově a letí sem," řekl Juck, který zkoušel získat do startovní listiny i Baršima, ale ten měl povinnosti a do Ostravy přijet nemohl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy