Golf Time

V chladu a větru. Pražský půlmaraton ovládli Keňané, nejlepším Čechem byl Homoláč

Pražský půlmaraton vyhrál v těsném finiši Keneth Kiprop Renju před hlavním favoritem Philemonem Kiplimem. Nejlepší závodníci běželi pod hodinu, ale mužský traťový rekord 58:47 odolal. Renju finišoval v čase 59:28. Jiří Homoláč byl podle očekávání nejlepším českým běžcem. Ženám kralovala Nesphine Jepletingová.

Pražský půlmaraton ovládli Keňané

Homoláč běžel půlmaraton nejlépe od roku 2019. V čase 1:04:37 ještě cítil vzhledem k podmínkám rezervy.

"Bylo to dneska náročné, dost foukal vítr. Střídali jsme se s klukama, ale byl to boj. Jsem rád, že jsem po dvou letech předvedl zase krásný výkon, a věřím, že to bude ještě lepší. Protože natrénováno mám," řekl.

"Věřím, že v ideálních podmínkách by to bylo za 63 nebo možná i za 62, to je teď těžké říct," doplnil.

Počasí nepřálo, vítěz by se ale rád vrátil

V čele závodu byla čtveřice afrických běžců. Renju rozhodl o svém triumfu při náběhu na Mánesův most několik stovek metrů před cílem u Rudolfina, kdy se oddělil od osmého muže historických tabulek Philemona Kiplima.

"Jsem šťastný. Byla velká zima, takže jsem neběžel osobní rekord. Jsem rád za vítězství," řekl pětadvacetiletý Renju, který si letos v únoru při závodě ve Spojených arabských emirátech vylepšil osobní maximum na 58:35.

Do Prahy by se chtěl vrátit. "Tahle trať je rychlá. Může zde padnout světový rekord. I přes to, jaké tu panovaly podmínky, tak se běželo rychle," dodal.

Pod hodinu se dostal i třetí Matthew Kimeli, který odsoudil ke čtvrté příčce vítěze posledních dvou klasických ročníků pražského půlmaratonu z let 2018 a 2019 Benarda Kimeliho.

Nejhorší byl protivítr

Ženský závod vyhrála Keňanka Nesphine Jepletingová. Pětadvacetiletá běžkyně se jako jediná z žen dostala pod hodinu a sedm minut. Časem 1:06:57 porazila o devatenáct sekund Irine Cheptaiovou.

"Počasí mě zaskočilo, nečekala jsem, že bude taková zima. Nejhorší byl protivítr, který způsobil, že to v některých momentech bylo opravdu těžké," řekla.

Třetí skončila favorizovaná členka RunCzech Racing Teamu Brenda Jepletingová (1:08:39). Nejlepší Češkou byla Hana Homolková (1:20:31), která dnešní výhrou navázala na loňské triumfy při půlmaratonech seriálu RunCzech v Karlových Varech, Olomouci, Ústí nad Labem i Českých Budějovicích.

Výsledky Pražského půlmaratonu

Muži: 1. Renju 59:28, 2. Kiplimo 59:33, 3. M. Kimeli (všichni Keňa) 59:46, ...16. Homoláč 1:04:36, 22. J. Zemaník 1:07:01, 23. Křivohlávek (všichni ČR) 1:07:11.

Ženy: 1. N. Jepletingová 1:06:57, 2. Cheptaiová 1:07:16, 3. B. Jepletingová (všechny Keňa) 1:08:39, ...11. Homolková 1:20:31, 13. Kamínková 1:21:23, 16. Rusínová (všechny ČR) 1:24:05.