Švábíková má v hale obhajovat bronz. Hlavní slovo ale může mít stehenní sval
Atletický program se v nizozemském Apeldoornu rozběhne už ve čtvrtek. Jedna z největších českých nadějí se ale stále necítí stoprocentně fit. Obhájkyni bronzu z minulého šampionátu Amálii Švábíkovou trápí zadní stehenní sval. Přímé přenosy z HME v atletice sledujte od čtvrtka na ČT2 a ČT sport Plus.

Pátá žena loňských olympijských her kvůli lehčímu zranění zadního stehenního svalu vynechala o víkendu 22. a 23. února halové mistrovství republiky v Ostravě. A ještě není úplně fit. "Pořád mě trápí problém se zadním stehenním svalem. Měla jsem ho natržený. Úplně maličko, ale ta jizvička mě pořád zlobí. Takže bohužel neodlétám stoprocentně zdravá, ale odjíždím stoprocentně odhodlaná. Fakt dám do toho úplně všechno, ať to stojí, co to stojí," přiblížila.
V pátek závodila na mítinku ve francouzském Clermont-Ferrand, kde skončila výkonem 450 centimetrů pátá. "Ten zadní stehenní sval jsem cítila. Taky proto jsem šla hodně na půl plynu. Skákala jsem na o hodně měkčích tyčích, než skáču. Ale musím říct, že tam vidím velká pozitiva. Schválně jsem zakládala na nejvyšší výšce, co jsem kdy zakládala. Bylo to 450 centimetrů. To jsem skočila na první pokus a i hezky s rezervou. Na další postupnou výšku jsem musela brát tvrdší tyče, což obnášelo, že bych musela zrychlit i na rozběhu. To mě limitovalo právě kvůli tomu stehnu, ale i tak to byly dobré, nadějné pokusy," líčila.

Ze závodu si odnesla povzbuzení, že formu na velké výšky má. Na HME v Apeldoornu by ráda získala stejně jako před dvěma lety v Turecku medaili. "Určitě je to věc, na kterou cílím. I to startovní pole se i kvůli zdravotním problémům jiných holek trochu vyčistilo. Myslím, že to bude hezká šance o to zabojovat a obhájit nějakou medaili," řekla.
Kvůli problémům s lýtkem účast na poslední chvíli vzdala evropská jednička této sezony Molly Cauderyová. Britská tyčkařka se chce soustředit na halové mistrovství světa, kde bude obhajovat titul. Naopak Švábíková nezvažovala, že by si dopřála další dva týdny léčby a zaměřila se na světový šampionát v Číně. "Pro mě je důležitější to mistrovství Evropy i díky obhajobě a i díky tomu, že se to pole trošičku pročistilo. Je to šance," poznamenala.
Cítí, že pod vedením nové trenérky Jiřiny Kudličkové zesílila, může si brát tvrdší tyče. Na rychlosti ale mohla v poslední době kvůli zranění pracovat jen omezeně. "Hlavou se cítím strašně dobře. Fakt se cítím strašně dobře připravená, ale tělo mi do toho teď házelo trošku vidle. Skoro každý závod, který jsem absolvovala, nebyl na sto procent. Až na to Czech Indoor Gala, které jsem očekávala, že se povede trošku líp. Doufám, že to prodám teď na té Evropě," řekla.
Zdravotní problémy jí paradoxně mohou psychicky ulevit. "Je to možné. Ve Francii jsme se bavily s holkama a říkaly, že stoprocentní koncentraci věnuji tomu stehnu, a ne té nervozitě z těch výšek. Ale já do toho závodu půjdu s tím, jako bych byla stoprocentně zdravá. Nebudu se soustředit na to stehno, ale na ten závod a na to, co mám správně dělat na té tyči," dodala Švábíková.