Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v orientačním běhu 2024

Strach je v nás už od dětství. Ingebrigtsenovi nařkli svého otce z násilí, ten to odmítá

Norští sourozenci Jakob, Filip a Henrik Ingebrigtsenovi dosáhli v běžeckém světě velkých úspěchů. K medailím a rekordům je dovedl jejich otec a trenér Gjert. Právě o sporech mezi ním a bratrskou trojicí se ale v posledních letech mluvilo. Sourozenci nyní svého otce obvinili z toho, že vůči nim byl v dětství i při tréninku agresivní. Gjert Ingebritsen to popírá. 

Jakob, Filip a Henrik Ingebrigtsenovi
zdroj: Reuters

Gjert Ingebrigtsen je považován za strůjce úspěchů tří svých synů, kteří to dotáhli do atletické světové špičky. Nejvíce se prosadil třiadvacetiletý Jakob, který je olympijským vítězem na patnáctistovce a dvojnásobným mistrem světa na 5000 metrů. Před více než dvěma lety se ale sourozenci s otcem rozešli – údajně kvůli rodinným sporům.

Gjert Ingebrigtsen pak začal trénovat Narveho Giljeho Nordase, který za Jakobem doběhl těsně třetí na srpnovém MS v Budapešti. Právě dění na mistrovství ale znovu otevřelo debaty o vztazích v rodině Ingebrigtsenů, kterou mohli v minulých letech Norové sledovat i pod drobnohledem televizního dokumentárního seriálu.

Sourozenci se nyní v rozhovoru pro bulvární list rozhodli odhalit své skutečné pohnutky. "Když jsme se s Gjertem rozešli, mysleli jsme si, že budeme schopni vyřešit situaci spořádaně bez zmiňování skrytých okolností. Teď zjišťujeme, že to není možné," napsali.

Přiblížili, co se v rodině dělo. "Vyrůstali jsme s otcem, který byl velmi agresivní a diktátorský, který používal fyzické násilí a výhrůžky jako součást výchovy. Pořád cítíme nepohodlí a strach, které jsou v nás od dětství. Nějak jsme to přijali. Žili jsme s tím a v dospělosti jsme se posunuli dál. Alespoň jsme si to mysleli. Zpětně zjišťujeme, jak to bylo naivní. Ale před dvěma lety stejná agresivita a fyzické tresty udeřily znovu. To byla poslední kapka, po které pohár přetekl," uvedli.

Gjert Ingebrigtsen:

"Nikdy jsem vůči svým dětem nepoužil násilí. Zdaleka nejsem dokonalý otec a manžel, ale nejsem násilník. Naše rodina žila spoustu let pod drobnohledem veřejnosti. Že by se takové násilí objevilo v tomto veřejném rodinném životě, je nemyslitelné. Norové viděli naše životy v dobrém i zlém."

Zdůraznili, že taková osobní výpověď pro ně není snadná. "Napsat to, o čem píšeme, je bolestivé v mnoha ohledech. Bolí to, protože se to dotýká člověka, který hodně znamenal pro nás a naše kariéry. Dotýká se to lidí, kteří jsou nám blízcí. A dotýká se to lidí, kteří se nikdy neprosili o to, aby spadli do veřejného konfliktu," svěřili se.

Gjert Ingebrigtsen jejich nařčení odmítl. Tvrdí, že ho současná kauza mrzí. "V první řadě je to tragická situace pro mou rodinu, že jsme došli do bodu, kdy proti sobě šíříme falešná obvinění prostřednictvím médií. Jsem z toho hluboce nešťastný," dodal prostřednictvím svého právníka.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články