Následuje
MS v rybníkovém hokeji

Stoletý maratonec to zvládl. Doběhl do cíle

Toronto - Je mu sto let a stal se prvním běžcem historie, který v tomto úctyhodném věku dokončil maraton. Nepřehlédnutelný muž v turbanu, Brit Fauja Singh, v neděli doběhl do cíle závodu v kanadském Torontu v čase osm hodin, 25 minut a 16 sekund. Porazil sice jen pět závodníků v několikatisícovém startovním poli, ale čeká ho zápis do Guinnessovy knihy rekordů - stal se totiž oficiálně nejstarším maratoncem světa.

Fauja Singh
zdroj: AP

Singh se narodil roku 1911 v indickém Pandžábu a s běháním začal teprve před 11 lety poté, co mu zemřela manželka a syn. Jeho každodenní tréninková dávka je 17 kilometrů a Singh se právě díky své vytrvalosti stal po devadesátce držitelem nejrůznějších běžeckých rekordů ve své věkové kategorii. Nedělní maraton byl už jeho osmý, kromě dálkových běhů se ale věnuje i sprintům - je veteránským rekordmanem na osmi různých tratích od 100 až po 5 000 metrů.

Trenér Harmander Singh po závodě řekl, že jeho svěřenec je radostí bez sebe a že si splnil své celoživotní přání. "Ještě než oběhl poslední metu, mi říkal: 'Když to zvládnu, bude to jako bych se znovu oženil.'"

Singh sice běh dlouhý 42,195 kilometru zvládl pomaleji než v předchozích letech a doběhl na 3850. místě, ale vzhledem ke krizi během závodu je rád, že se do cíle vůbec dostal. Už teď plánuje, že v běhání bude pokračovat a chce se v příštím roce zapojit do běhu s olympijskou pochodní před letními hrami v Londýně.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy