Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Chance 3x3 Tour České Budějovice

Stěpanovová chce do Ria, nikoliv však pod ruskou vlajkou

Běžkyně Julia Stěpanovová, jejíž svědectví rozpoutalo dopingovou aféru v ruské atletice, by ráda závodila na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Devětadvacetiletá půlkařka se obrátila na Mezinárodní atletickou federaci IAAF s žádostí, aby mohla v srpnu v Brazílii startovat "v jiném postavení než jako ruská atletka". IAAF se bude jejím požadavkem zabývat.

Mezinárodní atletické federace IAAF
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Stěpanovová a její manžel, bývalý zaměstnanec ruské antidopingové agentury, předali v roce 2014 německé televizi ARD záznamy a záběry skryté kamery, které dokumentovaly údajné dopingové praktiky v zemi. Po jejich zveřejnění oba z Ruska odešli.

Rusko bylo následně v listopadu vyloučeno z mezinárodních atletických soutěží Radou IAAF. Podle zprávy vyšetřovací komise WADA se v ruské atletice dopovalo s podporou státu, ničily se uložené vzorky nebo za úplatu zatajovaly pozitivní výsledky testů. Ruský svaz vyloučení bez výhrad přijal, jakékoli právní kroky odmítl a přislíbil, že bude aktivně spolupracovat na rozsáhlých reformách, aby mohl být přijat zpět.

Mezinárodní olympijský výbor minulý týden oznámil, že umožní v Riu startovat uprchlíkům bez státní příslušnosti. Tým pěti až deseti sportovců bude v Brazílii startovat pod olympijskou vlajkou. Zatím ale není jasné, zda by se Stěpanovová, která si v letech 2013 až 2015 odpykala dvouletý dopingový trest, mohla stát jedním z jeho členů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články