Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Villeneuve d'Ascq LM - ZVVZ USK Praha

Startuje atletické MS v hale. Češi chtějí finále, po medailích pošilhávají

Více než dvacítka českých atletů se v následujících dnech představí na halovém mistrovství světa v Glasgow. Vedle zkušených opor Pavla Masláka či Tomáše Staňka budou v akci i mladší závodníci. Šéftrenér Pavel Sluka vkládá naděje do čtvrtkařů či slibného výškaře Jana Štefely. První z přímých přenosů sledujte od 11:00 na ČT sport a ČT sport Plus.

Tereza Petržilková
zdroj: ČAS autor: Soňa Maléterová

Českým atletům se cesta nečekaně zkomplikovala v Londýně, kde nestihli přípoj do Glasgow a museli několik hodin čekat na letišti. Se zpožděním dorazila také výbava závodníků. Podle šéftrenéra Pavla Sluky ale tyto komplikace rozhodně neohrozí české šance v samotných soutěžích, které startují před polednem.

Do Glasgow dorazilo třiadvacet domácích závodníků, nechybí ani poslední dva čeští medailisté z roku 2018 Pavel Maslák a Tomáš Staněk. Sluka by na letošním šampionátu byl rád za každé finálové umístění, o které budou usilovat také čtvrtkařky Lada Vondrová a Tereza Petržilková, výškařský objev Jan Štefela nebo mužská čtvrtkařská štafeta v čele s Matějem Krskem.

"Po loňském roce, kdy jsme byli úspěšní na halovém mistrovství Evropy, tak máme nějaké ambice, ale mistrovství světa je trochu výš. Budu rád za každé finálové umístění našich atletů. Aby to někde cinklo, k tomu je potřeba i trošku štěstíčka. Doufejme, že v nějaké disciplíně štěstí mít budeme," říká Sluka.

K tradičním oporám reprezentace patří Staněk, který bude na HMS už popáté. Tentokrát bude mít v nabité koulařské soutěži složitou pozici. První titul z HMS bude chtít získat světový rekordman Ryan Crouser, jehož předloni v Bělehradě překvapivě porazil Brazilec Darlan Romani. Ani ten nebude ve startovní listině chybět.

Staněk má sezonní maximum 21,47. "Nikdo mi z té soutěže neodpadl. Bude to boj od prvního pokusu. Natrénováno mám dobře. Měl jsem tam nějaké výpadky, výkyvy, ale to občas postihne každého. Zaměřili jsme se s trenérem na to, aby ten optimální den byl v pátek. Uvidíme, jak moc optimální bude," řekl český rekordman. 

Česká smíšená štafeta ve složení Lada Vondrová, Matěj Krsek, Patrik Šorm a Tereza Petržilková
zdroj: Reuters autor: Bernadett Szabo

Naděje šéftrenér Sluka vkládá do obou čtvrtkařských štafet. Po dvou zástupcích bude mít Česko i v obou individuálních závodech na 400 metrů. Jedničky týmu Ladu Vondrovou a Matěje Krska doplnili Tereza Petržilková a Michal Desenský. Nejsledovanější osobností této disciplíny bude Femke Bolová, která na hladké čtvrtce prohrála naposledy před dvěma lety.

Naopak nad formou favoritů mužského závodu se vznáší otazník. Obhájce titulu Jereem Richards z Trinidadu a Tobaga ani halový mistr Evropy Karsten Warholm v této halové sezoně ještě čtvrtku neběželi. S nejrychlejším letošním časem 45,47 sekundy je přihlášený Brian Faust. Krskovi patří výkonem 45,86 papírově čtvrtá příčka za trojicí Američanů.

Na překážkách bude k vidění další comeback Petra Svobody. I on očekává triumf rekordmana Granta Hollowaye, jenž je na šedesátce překážek od roku 2014 neporažený. Vlastní historické maximum letos posunul na 7,27 sekundy. Světová rekordmanka bude na překážkách závodit i mezi ženami. Do role favoritky se výkonem 7,67 pasovala Devynne Charltonová z Baham.

Silně obsazená bude soutěž tyčkařek, ve které se pokusí prosadit i Švábíková. Silné americké dvojici Katie Moonová, Sandi Morrisová bude chtít vzdorovat Novozélanďanka Eliza McCartneyová, a zejména domácí Britka Molly Cauderyová, která si posunula osobní rekord o jedenáct centimetrů a je výkonem 486 centimetrů v čele letošních světových tabulek. Startovní listině mužské tyčky vévodí světový rekordman Armad Duplantis ze Švédska.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články