Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FK Dukla Praha - FC Vysočina Jihlava

Špotáková skončila v Eugene čtvrtá, hodila ale limit pro MS

Eugene - Barbora Špotáková vstoupila do Diamantové ligy čtvrtým místem v americkém Eugene. Světová oštěpařská rekordmanka si výkonem 63,30 metru zajistila start na srpnovém mistrovství světa v Londýně, limit přehodila bezmála o dva metry. Mítink v oregonském středisku bude pokračovat dnes večer, na startu budou překážkářka Zuzana Hejnová, čtvrtkař Pavel Maslák a mílař Jakub Holuša. Přímý přenos sledujte od 22:00 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Barbora Špotáková
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

Závod v Eugene vyhrála úřadující mistryně Evropy Taťjana Chaladovičová z Běloruska, která poslala oštěp přesně o tři metry dál. Špotákovou na jejím neoblíbeném mítinku porazily ještě Číňanka Liou Š'-jing (65,21), která nedávno v Kawasaki překonala asijský rekord, a olympijská vítězka Sara Kolaková z Chorvatska (64,64).

Dvojnásobná olympijská šampionka Špotáková hodnotila start v zámoří pozitivně. "Převládá spokojenost, protože se stále peru s technikou a vím, že tam jsou velké rezervy. Dnes jsem posunula rozběh během závodu asi o metr a půl dozadu, a to foukalo dost proti. Ostatně jako vždycky v Eugene," uvedla.

Genzebe Dibabaová
zdroj: USA Today Sports autor: Kirby Lee

Ohlášený útok na světový rekord na 5000 metrů se Genzebe Dibabaové nevydařil. Etiopská vytrvalkyně sice vyhrála, ale časem 14:25,22 zůstala více než čtrnáct sekund za historickým maximem sestry Tiruneš (14:11,15).

Mistryně světa z patnáctistovky výrazně zaostala i za svým osobním rekordem z roku 2015, který je takřka o deset sekund rychlejší. "Tempo bylo opravdu pomalé a nejsem spokojená s tím, jak jsme začaly. Ztratily jsme čas na první trojce a bylo těžké se pak vrátit," komentovala neúspěšný pokus Dibabaová.

Celliphine Chespolová
zdroj: USA Today Sports autor: Kirby Lee

Druhý nejlepší čas historie na 3000 metrů překážek zaběhla osmnáctiletá Keňanka Celliphine Chespolová, která vyhrála v čase 8:58,78. V předposledním kole přitom ve vodním příkopu téměř ztratila botu.

Když si ji dávala zpět, krajanka Beatrice Chepkoechová a světová rekordmanka Ruth Jebetová reprezentující Bahrajn jí utekly. Chespolová ale v závěrečném kole neuvěřitelně zrychlila a ještě je předběhla. Od světového rekordu ji dělilo šest sekund, z vlastního juniorského ubrala téměř sedm.

Olympijská šampionka ve skoku do dálky z roku 2012 Brittney Reesová jako první letos překonala sedmimetrovou hranici. Podařilo se jí to o jeden centimetr.

Minimálně desítka atletů se nemůže zúčastnit mítinku kvůli problémům s vízy. Většinou jde o africké sportovce, je mezi nimi ale i ruský mistr světa v běhu na 110 metrů překážek Sergej Šubenkov. Pořadatelé oznámili, že postiženým atletům nebylo vízum přiděleno nebo nebylo včas vyřízeno. "Po mnoha letech bez problémů s vízy je takových atletů nejméně deset," uvedl ředitel mítinku Tom Jordan.

Výsledky mítinku atletické Diamantové ligy v Eugene:

Dálka ženy: 1. Reeseová 701, 2. Bartolettaová (obě USA) 683, 3. Ugenová (Brit.) 678.

Oštěp ženy: 1. Chaladovičová (Běl.) 66,30, 2. Liou Š'-jing (Čína) 65,21, 3. Kolaková (Chorv.) 64,64, 4. Špotáková 63,30.

5000 m ženy: 1. G. Dibabaová (Et.) 14:25,22, 2. Rengruková (Keňa) 14:36,80, 3. Hassanová (Niz.) 14:41,24.

3000 m př.: 1. Chespolová 8:58,78 - juniorský světový rekord, 2. Chepkoechová (obě Keňa) 9:00,70, 3. Jebetová (Bahr.) 9:03,52.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy