Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Špotáková si odletěla na MS pro zlato

Praha - Největší česká medailová naděje oštěpařka Barbora Špotáková odletěla na mistrovství světa do Tegu bojovat o zlato. Z Prahy se na cestu do Koreje vydala společně s trenérem Janem Železným a kompletní skupinou. "Rozhodně jedu bojovat o zlato. Vím, že můžu hodit daleko," řekla Špotáková před svou první velkou akcí pod vedením světového rekordmana. "Ráda bych udělala trenérovi radost, aby měl konečně nějaký velký trenérský úspěch," prohlásila Špotáková.

Barbora Špotáková na letišti
zdroj: ČT4

Její pocity jí evokují vzpomínky na olympijský rok 2008, v němž vyhrála v Pekingu a potom ještě ve Stuttgartu překonala světový rekord. V Číně totiž pršelo a také v Německu rekordnímu závodu předcházel déšť. A očekává se, že v Tegu bude během šampionátu hodně propršených dnů. "Nevadí mi to, když je teplo, což by tam neměl být problém. Navíc mám velký nepromokavý plášť, vypadá jak lodní," usmívala se oštěpařka.

Před třemi lety měla i stejné fyzické a psychické pocity jako letos. Rovněž trénovala do poslední chvíle, cítila se silná, relativně zdravá a v poslední tréninkové fázi už jen odpočívala a ladila formu. "Lítá to pořád daleko, i když jsem ještě unavená. Věřím, že se to vyladí. Vždycky to tak fungovalo, mám ještě deset dní," prohlásila.

V dějišti MS se bude méně pohybovat a šetřit energii, podobně jako to dělala v Ósace v roce 2007, kde se poprvé stala mistryní světa. Asii má i proto ráda. "Budu tam spíš potřebovat uklidnit, když se mi povede kvalifikace," plánovala. V ní chce hlavně ušetřit síly, neboť finálový závod se uskuteční hned druhý den 2. září. "Honza nechce, abychom úplně odpočívali, ale každý den se budeme hýbat opravdu hodně málo," dodala.

Očekává i psychologický boj s dalšími velkými favoritkami na zlato Ruskou Marií Abakumovovou a Němkou Christinou Obergföllovou. "S tou je to vyhecované odjakživa, to spíš se už bavím s Maruškou (Abakumovovou)," řekla Špotáková. "Ale už jsme ji asi měsíc nikde neviděli házet, přijede asi hodně silná," domnívala se česká světová rekordmanka.

Její psychickou devizou je ale skutečnost, že je dobře připravená. "To je základ. Pokud to bude jako v Monte Carlu, tak vím, že můžu hodit 70 metrů," připomněla závod Diamantové ligy, který vyhrála nejdelším hodem roku 69,45 metru. "Asi to ze mě bude cítit, že jsem na tom dobře. I proto nejsem ani moc nervózní," řekla.

Že Špotáková může vyhrát, to ví i její kouč. Ten se vrací do země, kde závodil na své první olympiádě v Soulu v roce 1988, kde skončil druhý o 16 centimetrů. "Dnes vím, že vítěz bere všechno," prohlásil Železný. Na Koreu má ale velmi dobré vzpomínky. "Byla to jedna z mých nejhezčích olympiád," prohlásil. "Byla tam skvělá parta sportovců. Doufám, že to bude i tady," věřil.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy