Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Finále Extraligy

Špotáková se vrací k sedmiboji, zkusí si ho v Talence

Praha – Stále v této disciplíně drží český juniorský rekord, už dlouho si ji ale se sedmibojem nikdo nespojuje. Přesto se dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem představí o příštím víkendu při prestižním vícebojařském mítinku ve francouzském Talence a zkusí překvapit ostatní i samu sebe. Ještě předtím ale Špotákovou čeká páteční finále Diamantové ligy v Bruselu, kde musí závodit, aby převzala cenu za celkové vítězství. To si zajistila už v předstihu. 

Barbora Špotáková na mítinku v Lausanne
zdroj: ČTK/AP

Bere to jako zábavu, ale taková legrace to být úplně nemusí. Ostatní disciplíny moc netrénuje, chce však překonat svůj juniorský český rekord, který má hodnotu 5 873 bodů. A pokud se jí to podaří, bude letos druhou nejlepší českou vícebojařkou po rekordmance Elišce Klučinové. Za ní je v tabulkách Kateřina Cachová výkonem 5 600 bodů. "Dlouho jsem měla v hlavě, že bych víceboj ještě zkusila, mám formu, tak proč ne," řekla si.

Zprvu byla nadšená, stejně jako její kouč Jan Železný. Poprvé o tom začala přemýšlet už na jarním soustředění v Africe a nápad dostal definitivní podobu po vítězství na hrách v Londýně. Přesto občas zapochybovala. "Abych se nezranila, netrénuju ostatní disciplíny a taky jsem nechtěla, aby se o tom moc vědělo," přiznala. "Ale budu statečná, bude o čem povídat, bude to legrace," věřila. "Hlavně se dožít šesté disciplíny," zmínila hod oštěpem.

Body si počítat nebude, nemá žádný konkrétní plán. Bojí se trochu skoku do dálky, který nikdy nebyl její silnou stránkou, naopak si věří na skok vysoký, vrhy i běhy. "Už v Africe jsem si zkoušela jiné disciplíny," řekla. Hranice 6 000 bodů je však podle ní daleko. "Je to vysoká hranice i s oštěpem kolem 70 metrů," upozornila.

V Talence Špotáková závodila už v roce 2004, kdy vytvořila dodnes platný český rekord v ženském desetiboji, který činní 6 749 bodů. "Tehdy to byla daleko větší kaskadéřina," usmívala se jednatřicetiletá atletka. S ostatními disciplínami ale stále občas koketuje. V zimě běhává překážky, před dvěma lety skočila do výšky slušných 174 cm. "Ale je pravda, že na běžecké tretry moc zvyklá nejsem a také moc neznám, když mi někdo vystřelí za zadkem," vyprávěla s úsměvem. 

Českou soupeřku v Talence světová rekordmanka v oštěpu mít nebude, protože Klučinová svou účast zrušila.

Je nám líto, video expirovalo.
Špotáková zkusí sedmiboj v Talence
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy