Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Špotáková může hodit 75 metrů, míní Železný

Tegu (Korea) - Neskutečný zážitek, úžasný a krásný závod, jeden z nejhezčích, jaké kdy zažil. Kouč Jan Železný nešetřil superlativy na luxusní podívanou, kterou na mistrovství světa v atletice v korejském Tegu předvedly oštěpařky. Věří, že Barboře Špotákové takový závod pozdvihne psychiku a světový rekord bude v ohrožení. Železný prožívá v Tegu nejnáročnější dny své trenérské kariéry. Ve čtvrtek měl v kvalifikacích pět svěřenců, tři se dostali do finále. Barbora Špotáková v něm skončila druhá, Jarmila Klimešová osmá, Vítězslav Veselý bude házet v sobotu.

Jan Železný
zdroj: ČT24

"Ty holky se rvaly, vypadalo to, že padne světový rekord," prohlásil Železný. "Bylo vidět, že Bára má formu. Výkon byl perfektní, bylo jasné, že jde po zlatu," prohlásil. Přestože první čtyři hody byly vesměs za67 metrů, nemohla se podle Železného do pokusu trefit. "Pak to přišlo," řekl. Jenomže Abakumovová odpověděla. "Mě to nepřekvapilo, ta holka to v sobě má. Měla problémy s nohou, nakonec se z toho dostala a nakonec ten rozběh učesala. Byla to rána," glosoval druhý pokus Rusky 71,25 metru, který dokázala po útoku Špotákové v páté sérii ještě vylepšit. "Tím se chytla a už to bylo," řekl kouč.

Špotáková může hodit daleko víc

Psychika nyní bude podle Železného hlavní silou Špotákové. "Ona potřebuje velký závod k tomu, aby ji to nakoplo. Dokázala si, že ještě může házet strašně daleko. Stříbrná medaile je super, ale ona ví, že může hodit daleko víc. Před rokem jsem tvrdil, že může hodit 75 metrů, a stojím si za tím," předpovídal. "Ale pozor, je to ještě strašně daleko a může to hodit i Abakumovová," uvedl.

Špotáková ale hlavně musí zůstat zdravá. Je jí třicet let, má potíže s achillovkami. "Udělali jsme změny, má jiný úchop, držení a ruka se úplně změnily. Ale musí zůstat zdravá a strašně silná v hlavě, protože tohle je o momentální formě a psychice," podotkl.

Sám prý finále prožíval v klidu. "Viděl jsem na tréninku, že to nemůže dopadnout špatně. Byl jsem stoprocentně přesvědčený, že medaili udělá," řekl. Přesto se mu po závodu ulevilo. "Dokážu si představit, co by se dělo, kdyby se to nepovedlo. Bylo by to špatně pro českou atletiku a já bych poslouchal ty blbé kecy o změně trenéra," nebral si Železný servítky. "Ale tyhle změny si sedly, i když začátek sezony byl pomalejší," řekl.

Barbora Špotáková ve finále MS v Tegu
zdroj: ČTK/AP

Potěšilo ho i osmé místo Klimešové. "To asi nikdo nečekal. Ale musí na sobě hodně zapracovat," konstatoval Železný. "Musí dostat dolů svou váhu, jestli chce postoupit do finále na olympiádě. Ta holka má v sobě potenciál. Když na sobě zapracuje, může i na olympiádě předvést kvalitní výkon," věřil.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy