Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Slovensko - Česko

Špotáková: Musím být hladová tygřice

Tegu (Korea) – Byla bez šťávy, bez nabuzení. Nervozita nulová. "Cíl splněn, ale jako kdybych tam dneska ráno šla do krámu pro housky," kroutila hlavou Barbora Špotáková po kvalifikaci soutěže oštěpařek na mistrovství světa v korejském Tegu. Přesto hodila hned prvním pokusem čtvrtý nejdelší výkon 63,40 metru a mohla jít odpočívat na finále. "Tam musí přijít úplně jiná Barbora Špotáková, hladová tygřice," řekla. Světová rekordmanka nastoupí do finále v pátek od 12:10 SELČ. Přímé přenosy vysílá ČT4 a web sportzive.cz.

Barbora Špotáková
zdroj: ČTK autor: Tibor Alföldi

Je největší českou medailovou nadějí. Už má vedle stříbra z minulého MS v Berlíně také zlato z Ósaky 2007 i z OH v Pekingu o rok později. Nikdo na světě nehodil v historii dál než ona. Ale šampionku dnes zdrtilo sluníčko, které vzduch nad Tegu ohřálo vysoko nad 30 stupňů Celsia. "To vedro mi vůbec nedělalo dobře. V tom nejsem schopná fungovat, byla jsem úplně marná," prohlásila Špotáková po závodu v pravé korejské poledne.

Lehká nervozita sportovcům pomáhá, vyplavuje endorfiny, adrenalin. Ten ale Špotáková dnes neměla. "Nula. Na mistrovství republiky jsem byla nervóznější," přirovnala. "Úplně hrozné. Je to tím vedrem. Musím se nabudit, snad ten adrenalin ve mně dřímá na zítřek," věřila ve finálový obrat. "Musím tam přijít jako tygřice, ne jako chcíplá liška," prohlásila. "Asi si dám zítra k obědu jen čtyři vrtulky těstovin. Hladová tygřice umí lovit," řekla s úsměvem.Optimismus do žil jí vlévá vědomí, že v pátek při finále už to snad horší být nemůže. "Sektor vypadá velice dobře na oštěp, čáry vypadají strašně blízko. Foukal sice trochu protivítr, ale večer se to zatím vždy otočilo. Ale hlavně aby nebylo vedro," zdůraznila. Začátek finále je v 19:10, v tu dobu už by teploty měly klesnout. "Když nebude pražit sluníčko, síly posbírám," řekla. Soupeřky nesledovala, až po závodu se dozvěděla o výkonu Němky Christiny Obergföllové (68,76) i o zraněné noze Rusky Marie Abakumovové. "Nekoukala jsem na ně. Dneska jsem nezávodila, zítra jsou závody. A já musím hodit daleko, abych mohla myslet na medaili," uvedla.

Ve finále jsou všechny favoritky i další Češka Jarmila Klimešová. "To je super, ještě kdyby chtěli postoupit kluci," doufala Špotáková v absolutní úspěch skupiny trenéra Jana Železného. Nejprve si dnes dá nohy do ledu, odpočine si, v pátek ráno se možná dojde lehce ve stínu proběhnout. "Bude to klasické čekání, musím také vyhladovět," usmála se v narážce na přirovnání s tygřicí. Věří, že zapomene i na bolavé achilovky. "Prášky zabírají, ve finále se na to zapomene. To se dá zvládnout, ale musím se cítit celkově lépe. Zítra to bude jiné, slibuju," dodala Špotáková.

Je nám líto, video expirovalo.
Reportáž Žanety Peřinové

Maslák poběží s Boltem

Ve hře v pátek budou také další čeští atleti. Lucie Škrobáková nastoupí do rozběhu na 100 metrů překážek ve 3:20 SELČ, talentovaný sprinter Pavel Maslák poběží rozběh na 200 metrů a o postup bude bojovat i štafeta žen na 4x400 metrů.

Do semifinále, kam by se Škrobáková měla ze čtvrtého běhu dostat, postoupí čtyři nejrychlejší překážkářky v každém běhu a další čtyři s nejlepšími časy. Životní zážitek čeká Masláka, neboť v druhém běhu a druhé dráze bude mít za soupeře Usaina Bolta z Jamajky, kterému byla přidělena dráha číslo osm. Proti největšímu favoritovi běžel už při Zlaté tretře v závodu na 300 metrů. Do semifinále projdou tři sprinteři přímo a tři s časem, v případě Masláka by to bylo překvapení.

Páteční program MS:

3:00 kladivo ženy - kvalifikace,

3:20 100 m př. ženy - rozběhy (Škrobáková),

3:30 trojskok muži - kvalifikace,

4:10 200 m muži - rozběhy (Maslák),

4:35 kladivo ženy - kvalifikace,

5:10 4x400 m ženy - rozběhy (ČR),

12:00 koule muži - FINÁLE,

12:10 oštěp ženy - FINÁLE (Špotáková, Klimešová),

12:20 dálka muži - FINÁLE,

12:25 800 m ženy - semifinále,

12:55 200 m muži - semifinále,

13:25 5000 m ženy - FINÁLE,

13:55 200 m ženy - FINÁLE,

14:15 4x400 m muži - FINÁLE.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy