Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Itálie

Špotáková: Atletiku není dobré brát smrtelně vážně

Praha – Barbora Špotáková byla počtvrté za sebou vyhlášena oštěpařkou roku. Po uplynulé sezoně ukončila po jedenácti letech spolupráci s koučem Rudolfem Černým a svěřila se do rukou mužského oštěpařského světového rekordmana Jana Železného. Hlavním motivem byla změna. Ta přišla a Špotáková si novou tréninkovou skupinu velmi pochvaluje. Momentálně se cítí v pohodě a na přípravu i na novou sezonu se těší. Doufá, že na mistrovství v Tegu uspěje. Věří si, protože na asijském kontinentu se jí tradičně daří.

"V současné době jsem naprosto zdravá, protože loket nebolí, achillovka také ne. Začali jsme trénovat, měsíc makáme a cítím se dobře. Už se těším na sezonu," řekla Špotáková.

Rozdíl v tréninku je prý velký. "Dřív jsem trénovala většinu času sama, teď jsem s mladými kluky. Pro zkušeného atleta je to přínos. Je to čerstvý vítr do plachet," uvedla oštěpařka. Překvapuje ji, že mladí berou atletiku velmi vážně. "Já jsem to tak vážně rozhodně nebrala. Brala jsem atletiku jako doplněk. Byl to můj koníček. Po tréninku sedět a rozebírat atletiku, to jsem nikdy nedělala," řekla s tím, že atletika není všechno: "Není dobré brát všechno smrtelně vážně, a atletiku rozhodně ne, protože to je sport," prohlásila Špotáková.

Je nám líto, video expirovalo.
Na slovíčko

Barbora Špotáková o odlišném přístupu k tréninku:

"Rozdíl je v přemýšlení. U Rudy (Černého) se všechno dělalo nadoraz. Naopak u Honzy (Železného) je všechno tak, aby se člověk na dno nedostal. Je to rozdíl filozofií."

Trénink ve skupině si atletka pochvaluje. "Když skupina táhne, je to další bod plus," řekla. S Janem Železným už našli tréninkový systém. "Myslím, že se to daří, skloubili jsme se se skupinou. Postupně začínáme vědět, co se každý den bude dělat. Něco jsme museli poupravit, ale ty změny nebyly velké. Už jedeme podle systému," řekla světová rekordmanka a prozradila, že v Praze na rozdíl od minulosti má dvakrát týdně dvoufázový trénink.

Před Vánoci odjede tréninková skupina Jana Železného na Lanzarote, kde bude příprava zaměřena na všestrannost a nejrůznější hry. V lednu a v únoru absolvuje Špotáková čtrnáctidenní cykly v Nymburce a v březnu odjede na oblíbené místo Jana Železného, do Jihoafrické republiky. "Je to tam absolutně unikátní, co se týče vybavenosti, podmínek, počasí. Je tam travnatý stadion, který šetří achillovky a klouby. Je tam úžasná posilovna. Celá atmosféra Jižní Afriky je prý úžasná. Sportovcům se tam líbí, takže si myslím, že nebudu jiná," řekla oštěpařka.

Asijské MS se Špotákové zamlouvá

V příštím roce bude v korejském Tegu obhajovat stříbrnou medaili z mistrovství světa v Berlíně a cítí, že po dvou utlumených letech se opět dostává do psychické i fyzické pohody. "Na východě se cítím vždycky dobře. I když je tam ukrutná vlhkost vzduchu, fyzicky se tam toho moc dělat nedá. Ale na samotný oštěpařský závod mi to nikdy nevadilo, a proto se na to těším," dodala Špotáková a připomněla, že v japonské Ósace vyhrála mistrovství světa a v čínském Pekingu se stala olympijskou vítězkou.

Barbora Špotáková

Datum a místo narození: 30. června 1981 v Jablonci nad Nisou

Výška a váha: 182 cm, 79 kg

Klub/trenér: Dukla Praha / Jan Železný

Osobní rekord: 72,28 m - 13. září 2008, Stuttgart (zároveň světový rekord)

0

Největší úspěchy: zlato na OH 2008 (Peking) a MS 2007 (Ósaka); stříbro na MS 2008 (Berlín) a ME 2006 (Göteborg); bronz na ME 2010 (Barcelona); vítězka Diamantové ligy 2010; držitelka světového rekordu

Ocenění: čtyřnásobná vítězka ankety Atlet roku ČR (2007-10); vítězka anket o nejlepšího sportovce roku ČR 2008 a nejlepšího sportovce Armády ČR 2008; držitelka Ceny Jiřího Gutha-Jarkovského za nejlepší sportovní výkon 2008; druhá v ženské části ankety Atlet Evropy 2008; nejlepší výkon roku 2008 v anketě IAAF (spolu s Tiruneš Dibabaovou)

Hlavní zprávy