Šorm prolétl mítinkem v Astaně na třetím místě. Štefela v Německu splnil limit pro ME

Patrik Šorm rozbíhá sezonu ve výtečném stylu. Na kazašském mítinku zlaté kategorie World Indoor Tour skončil celkově třetí o místo před Pavlem Maslákem. Dobré zprávy přišly i z německého Wuppertalu, kde limit pro ME splnil výškař Jan Štefela.

Šorm doběhl v Astaně třetí před Maslákem, Štefela má limit na ME

Čeští čtvrtkaři mysleli na lepší výkony. "Bohužel Jamajčan (Rusheen McDonald) přecenil své síly a pak mě brzdil. Mohlo to být 46,7 až 46,4. Takže jsem zklamaný, ale jinak jsem se cítil dobře. Tak snad to bude lepší v Ostravě," uvedl Šorm, který se chystá na úterní Czech Indoor Gala.

Tam by měl závodit i Maslák, jenž měl podobné pocity. "Závod jsem takticky zvládl dobře, dobře jsem si rozvrhl sílu a běželo se mi dobře. Nicméně s časem nejsem moc spokojený. Věřím, že mám na lepší čas," řekl.

Třetí místo obsadila v soutěži výškařek Michaela Hrubá, která skočila 187 centimetrů. Zvítězila Litevka Urté Baikštytéová výkonem 192 centimetrů. "Byla jsem malinko nervózní, že to byl tak velký závod, ale nakonec jsem emoce zvládla ukorigovat. Škoda těch pokusů na 190, ale určitě na to mám. Musíme ještě zapracovat na rozběhu, tam je velká rezerva. Když to trefím, tak to poletí," řekla.

V mužské tyčce potvrdil roli favorita světový rekordman Švéd Armand Duplantis, ale šestimetrová hranice mu nezvykle odolala. Při prvním letošním startu se musel spokojit s výkonem 580 centimetrů.

Běh žen na 60 metrů překážek ovládla mistryně světa z roku 2022 Nigerijka Tobi Amusanová v africkém rekordu 7,77 sekundy. O pět setin překonala 25 let starý výkon krajanky Glory Alozieové.

Dařilo se i dalším českým atletům. Výškař Jan Štefela vyhrál halový mítink v německém Wuppertalu a výkonem 228 centimetrů splnil limit pro účast na letním mistrovství Evropy v Římě. Druhého Ukrajince Vadyma Kravčuka i třetího Turka Alperena Aceta porazil o tři centimetry. Tři pokusy českého reprezentanta na výšce 233 centimetrů byly neúspěšně.

Před dvěma týdny skočil dvaadvacetiletý Štefela ve Stromovce 230 centimetrů a vylepšil si osobní rekord o šest centimetrů. Pražský závod však nebyl součástí kalendáře Evropské atletiky, takže se jeho výkon jako splněný limit nepočítal.