V šachu

Sodarová překvapila na Havaji. Ironmana vyhrála při debutu a jako první Američanka po 25 letech

Vítězkou slavného Ironmana na Havaji je překvapivě Američanka Chelsea Sodarová. Necelých 18 měsíců po porodu dcery vyhrála v Koně ve druhém nejrychlejším čase historie 8:33:46 hodiny při teprve druhém startu v dlouhém triatlonu v životě. Za třiatřicetiletou Sodarovou získala z mistrovství světa stříbro Britka Lucy Charlesová-Barclayová a díky bronzu už čtvrtou medaili za sebou Němka Anne Haugová.

Americká triatlonistka Chelsea Sodarová
zdroj: ČTK/Profimedia

Po dvouleté pauze kvůli koronaviru se v Koně závod mužů a žen poprvé rozdělil do různých dnů. Muži odstartují až v sobotu a ve startovním poli se po devíti letech objeví znovu i Petr Vabroušek. Proslulý závod na ostrovech v Tichém oceánu absolvuje už pošestnácté, 19. místem z roku 2002 drží české maximum. Letos poprvé bude závodit ve věkové skupině 45-49 let.

Triatlonistky už svou královnu znají. Sodarová si doběhla pro životní úspěch s náskokem sedmi minut a 50 sekund. Vyhrála jako první nováček v Koně po 15 letech a zároveň jako první Američanka po 25 letech. "Největší odměnou v cíli byla moje osmnáctiměsíční dcera," řekla Sodarová, jež přesedlala na triatlon v roce 2017 poté, co se marně snažila kvalifikovat na olympijské hry v Riu de Janeiro v běhu na 10 000 metrů.

O již šestý havajský titul usilovala Švýcarka Daniela Ryfová, která je i držitelkou rekordního času 8:26:18 z roku 2018. Ještě po cyklistické části vedla, ale v běhu nestačila a skončila osmá.

Ironman na Havaji, mistrovství světa v dlouhém triatlonu (3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole, 42 195 km běhu):

Ženy: 1. Sodarová (USA) 8:33:46, 2. Charlesová-Barclayová (Brit.) -7:50, 3. Haugová -8:35, 4. Philippová (obě Něm.) -16:44, 5. Nordenová (Švéd.) -20:56, 6. Langridgeová (Brit.) -22:39.